Rusların bu yılki tatil tercihlerini ortaya koyan dev anket

Last Updated on 16 Temmuz 2020 by Yaşar Çelik

ANEX Tour, Rusya turizm pazarıyla ilgili 20 bin kişiyi kapsayan dev bir araştırma yaptı. Yaklaşık iki ay süren ve Covid-19 sonrası turist alışkanlıklarını sorgulayan bu anketin sonuçları, geleceğe yönelik bir çok konuya ışık tutuyor. Ruslar bu yıl yurt içinde tatil yapmayı planlıyor, yurt dışındaki ilk adres Türkiye… İşte detaylar…

Anket sorularının cevaplamaları bir kısmı bire bir iletişim ile, bir kısmı ise Yandex’in geliştirmiş olduğu online inceleme ve ölçme platformu Vzglyad üzerinden yapıldı.
Ankete katılımcı profili erkek ve kadınlar, yaş grubu 25 ile 55 arası; gelir düzeyi orta ve yüksek; ilgi alanları tatil, turizm.

Rusya’nın lider konumunda olan tur operatörü ANEX Tour’un, pandeminin ülke turizm sektörüne etkilerini ele alan bu araştırmasının sonuçları oldukça dikkat çekici. Ankette, tatil için en fazla tercih edilecek destinasyonlar, Rus halkının gelir kaybı ve tatile ne zaman çıkmayı planladıkları ile ilgili veriler, uçuşlar başlasa bile bu pazarla ilgili beklentiyi fazla yüksek tutmamak gerektiğine işaret ediyor. Ancak bu zor konjonktüre rağmen, tüketicinin tatil yapma alışkanlığından vazgeçmediğini de gösteriyor.

Anketten çıkan önemli sonuçlardan biri, insanların tatil esnasındaki kişisel koruma önlemlerine, güvenlik, sosyal mesafe, dezenfektasyon, maske kullanımı gibi konulara artık daha fazla önem verdiği yönünde.

Çalışma stratejilerini her zaman pazar araştırmalarına ve verilere dayanarak yapan ANEX Tour, turizm sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor.

Yüzde 30.66 “aşıdan sonra tatil” diyor

“Bu sene tatil planlıyorsanız, ne zaman gitmeyi planlıyorsunuz?” sorusuna katılımcıların %30.66’sı “Aşı bulunduktan sonra” yanıtını verirken, katılımcıların %22.28’i “sınırlar açıldıktan bir ay sonra”, %13.6’sı “Sınırlar açıldıktan iki ay sonra” ve %7.82’si “Sınırlar açıldıktan üç ay sonra” yanıtını veriyor. Katılımcıların %22.93’ü ise sınırlar açılır açılmaz tatile çıkacağını beyan ediyor.

YURT DIŞI TATİL TERCİHLERİNDE TÜRKİYE İLK SIRADA

Tatil tercihinde Rusya ve Kırım ilk sırada

“Hangi ülkeye tatile gitmeyi planlıyorsunuz?”

  • Sorusuna ise katılımcıların %15.2’si Rusya yanıtını verdi.
  • Rusya’yı %13.72 ile Türkiye,
  • %6.74 ile Abhazya ve
  • %4.48 ile Yunanistan takip ediyor.

YURT DIŞI TATİL ROTASINDA ANTALYA İLK SIRADA

Katılımcılar, “Hangi bölgeyi düşünüyorsunuz?”

  • Sorusuna ise %7.57 ile Kırım yanıtını verdi.
  • Kırım’ı %7.38 ile Antalya,
  • %6.32 ile Soçi,
  • %3.35 ile Kemer ve
  • %3.26 ile Phuket takip ediyor.

Yüzde 40.8’lik kesim “kazancım pandemi öncesine dönmedi” diyor

Anketteki kritik sorulardan biri de, Rus halkının gelir durumunu anlamayı amaçlayan, “Kazancınız pandemi öncesine döndü mü?” sorusu oldu. Katılımcıların %40.84’ü “Hayır, henüz dönmedi” derken, %33.87’lik kesim “Kısmen”, %22’si “Evet, tamamen” ve %2.91 ise “Kazancım daha da arttı” yanıtını verdi.

Tatilde ne kadar harcamayı planlıyorsunuz?

“Tatilde kişi başı ne kadar harcama yapmayı planlıyorsunuz?” sorusuna ise %57.65’lik kesim “40 bin Rubleye kadar” yanıtını verdi. “60 bin Rubleye kadar” diyenlerin oranı %25.24, “80 bin Rubleye kadar” diyenlerin oranı %11.9 ve “100 bin Ruble ve üzeri” diyenlerin oranı ise yüzde 5.92 oldu.

Her şey dahil

“Hangi yiyecek- içecek konseptini seçeceksiniz?” sorusuna ise çoğunluk “her şey dahil” yanıtını verdi. Herşey dahil diyenlerin oranı %27.46 olurken, onu %19.82 ile tam pansiyon ve %17.05 ile oda-kahvaltı takip etti.

ANEX Tour’un ankete ilişkin değerlendirmesinde, şu noktalara dikkat çekildi:
Yapılan anket, yaşanan pandeminin insanların tatilden tamamen vazgeçmemesine işaret edip, sadece tatil esnasındaki tavır, kısa vadeli planların ve bütçenin değişeceğini gösteriyor.
Böylelikle, katılımcıların %30 COVID-19 aşısının bulunmasına kadar seyahat planından vazgeçmiş, %25 ise tatil için hazır olup, sınırların açılmasını bekliyor.

Rusya, Türkiye, Abhazya, Tayland ve Yunanistan en popüler destinasyonlar halinde kalmaya devam ediyorlar.

Yer ve tesis seçiminde en büyük tercih nedeni fiyat olacak. Birçok katılımcının gelir düzeyi henüz pandemi öncesi düzeyine dönmemiş durumda.

Online hizmetleri kullanmaya alışık olan tüketici payı arttığı için, gereken tatil rezervasyonlarını online yapmak isteyenlerin sayısı da artış gösteriyor.

Anket, tüketici tarafından sadece yurtdışı seyahatlerin hedeflenmediği de sonucunu veriyor. Bu yüzden Rusya içi seyahatlerde paket turların pek yaygın olmadığı için, katılımcılar arasında turu paket almayacak ve kendileri planlayacak olanların oranı oldukça yüksek.

Anket sonuçlarına istinaden katılımcılar 2 gruba ayrılabilir. Bunlar;

* paket turla seyahat etmeyi tercih eden, aşının bulunması ve alışık oldukları tatil destinasyonlarının açılmasını bekleyen çocuklu aileler;

* her an tatile gitmeye hazır olan çocuğu olmayan katılımcılar.