Çok lokasyonlu otel pazarlamasında 4 meydan okuma

Last Updated on 28 Temmuz 2020 by Yaşar Çelik

Gelişmekte olan ekonomiler, uluslararası turizme olan talebin artmasına neden olarak seyahat endüstrisini en hızlı büyüyen pazarlardan biri haline getirmektedir. Daha fazla servete erişimi olan insan sayısının artmasıyla birlikte, piyasa koşullarının güçlü kalması beklenmektedir. Ancak pazarlar genişledikçe rekabet de artıyor. Bu yazıda, çok konumlu bir otel olarak rekabetin önünde kalmak için 4 ipucu veriyorum.

1. Marka Tutarlılığı

Özellikle çok konumlu bir ortamda marka tutarlılığı zordur. Ancak etkili bir otel pazarlama stratejisinde marka tutarlılığı çok önemlidir. Markanızdan en iyi şekilde yararlanmak için kullandığınız tüm çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarda, hem yerel düzeyde hem de global düzeyde tutarlı bir marka deneyimi sağlayın.

Otel markanızın tutarlı kalmasını nasıl sağlıyorsunuz? Doğru araçlarla markayı etkin bir şekilde uluslararası olarak eşit şekilde sunabilirsiniz. Özel pazarlama yazılımlarıyla şubelerin otelinizin kurumsal kimliğinde kolayca (yerel) pazarlama malzemeleri oluşturmalarına, yönetmelerine ve sipariş vermelerine izin verebilirsiniz.

2. Online Seyahat Acentelerinden (OTA) Artan Etki

Yıllarca OTA’lar ve oteller uyumlu bir şekilde vardı. Bununla birlikte, son yıllarda OTA’lar üzerinden rezerve edilen konaklamalar için komisyon oranı sürekli arttı ve otellerin kârlılıklarını ciddi bir şekilde düşürdü.

Kâr marjları üzerindeki etkinin yanı sıra OTA’lar, otellerin konukların kararları üzerindeki etkisini de sınırlandırıyor. TripAdvisor’ın web sitesi her ay 460 milyon ziyarete ulaşıyor. Oteller OTA’lardaki profilleri üzerinde kontrol sahibi olmak için mücadele edebilir.

Bu kanallara tek başına dikkat etmek yeterli olmayacaktır. Doğrudan rezervasyon yaptırmak herhangi bir otel pazarlamacısı listesinin başında olmalıdır.

3. Bütçeler

Çok konumlu bir ortamda otel pazarlama kampanyaları oluşturmak söz konusu olduğunda en zor sorulardan biri, bunun için kimin ödeme yapacağıdır? Bir marka yöneticisi veya pazarlama yöneticisi olarak, şubelerinizi tüm kuruluş için pazarlamanın önemi konusunda ikna etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Ortak yatırımlar ortak sonuçlara yol açar. Araştırmalar, pazarlama maliyetlerini satışların yüzdesine göre ayıran otellerin, maliyetleri paylaşmayan şirketlere göre% 20 daha fazla büyüme sağladığını gösteriyor. Bu kooperatif pazarlama programları, pazarlama faaliyetleri için uzun vadeli planlama gerektirir ve yerel bağlı kuruluşlarınızı dahil etmeye teşvik eder.

4. Geleneksel Pazarlama Stratejileri Modası Geçiyor

Pazarlama ortamı hızla değişiyor. Potansiyel müşterileri ve müşterileri çekmek ve onlarla etkileşim kurmak için geleneksel pazarlama stratejilerinin etkinliğini ölçmek pazarlamacılar için bir zorunluluktur. Ne kadar fazla veriye sahip olursanız, o kadar stratejik olabilirsiniz.

Gelişen teknoloji ve bilgi birikimi otel pazarlamacıları için gerçek bir mayın tarlası açıyor. Bu, yeni dijital pazarlama kanallarını denemek için alan sunar. Bireylere pazarlama eğilimini sürdüren ve Sanal Gerçeklik (VR), 360 ° videolar, sohbet botları ve Artırılmış Gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojileri benimseyen stratejilere odaklanın.

Önceki İçerikToplumsal eğitim
Sonraki İçerikUluslararası yatırımcılar Türkiye’yi neden terk ediyor?
Selçuk Kuttaş
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.