Karslı iş adamının müthiş başarı öyküsü

Renk Tekstil ve Kenn Paul Genel Müdürü Kenan Kömür,
Renk Tekstil ve Kenn Paul Genel Müdürü Kenan Kömür

Kars doğumlu iş adamı Kenan Kömür, köyde başladığı iş hayatını İstanbul’da sıfırdan kurduğu Renk Tekstil ve Kenn Paul Markası ile devam ettiriyor…

Türkiye bir fırsatlar ülkesi. Dünyanın neresinde ülkenin en fakir yöresinde doğan, lise eğitimini tamamlayan bir genç, tekstil işine girdikten sonra imkânları değerlendirerek kendi firmasına sahip olabilir?

Küçük yaşlarda Kars’ta Kaz çobanlığı yapan Kenan Kömür’ün hikayesi 15 yaşlarında İstanbul Yeşildirek’te başlıyor. Çırak olarak işe başladığı tekstil atölyelerinde işi öğrenen Kömür, kendi markası Renk Tekstili 10 yıl önce kuruyor. 2 yıl önce kurduğu Renk tekstil’in alt markası Kenn Paul ise günümüzde Avrupa dahil 85 ülkeye ihracat yapan uluslararası bir firma. Kenan Kömür’ün hikayesi bu memleketin bir fırsatlar ülkesi olduğunu, çalışan insanın sıfırdan tepeye çıkabileceğinin güzel bir örneği. Kömür bu arada Lise eğitimi de tamamlıyor, kazandığı halde üniversiteye ise işlerinin yoğunluğu nedeni ile gidemiyor.

YEŞİLDİREK’TE BAŞLAYAN 85 ÜLKEYE YAYILAN BİR BAŞARI HİKAYESİ

Kenn Paul, İstanbul Yeşildirek’te Kenan Kömür tarafından kurulduğunda yalnızca iç pazara ürün sağlıyordu. Genç ve girişimci olan Kömür, iç piyasada yetişmiş olmanın verdiği “piyasayı analiz etme öngörüsü” sayesinde ilk olarak küçük çaplı fuarlara katılmaya başlayarak yeni müşteriler bulmayı başarıyor. Bu müşteriler sayesinde Rusya ve Ortadoğu pazarına açılan Kömür, sonrasında internet ve e-ticareti kullanarak farklı pazarlara ulaşmayı başarıyor.

Renk Tekstil ve Kenn Paul Genel Müdürü Kenan Kömür, günümüzde internetin ticarette çok önemli olduğunu erken kavramış genç bir iş adamı. Kömür, “Tek tuşla artık her şeyi yapmak mümkün” olarak tanımladığı internetin e-ticarete sağladığı tüm avantajları fazlasıyla kullanarak; whatsapp, mail ve online görüşmeler ile 85 ülkeye ürün ihraç eden başarılı bir girişimin genel müdürü.

Kenan Kömür örneği tek değil. Türkiye’de benzer şekilde ülkenin en fakir yörelerinden çıkarak başarıya ulaşmış iş adamımızın sayısı çok. Bunlar bu ülkenin kendi insanına tanıdığı fırsatlar sayesinde oluyor.

“Çocukken, günün birinde 85 ülkeye ihracat yapan bir markanın kurucusu olacağınızı hayal eder miydiniz?”

Kenan Kömür cevaplıyor:

“Ben müteşebbis ruhluyum. Çocukluktan beri yaratıcıyım. Günün birinde bir yerlere geleceğimi biliyordum. Fakat önemli olan şu an olduğumuz yer değil gelecekte nerede olacağınızdır. Bende bu gelecek vizyonu ile markamı daha ileriye taşımak için her geçen gün yeni yatımlar yaparak yeni pazarlara açılıyorum. Kenn Paul Underwear, Ortadoğu, Avrupa, Asya başta olmak üzere birçok ülkeye yerli üretim Türk ürünlerinin ihracatını yapan ve günden güne üretimini büyüten bir markadır. Ürün tasarımı en önem verdiğimiz konulardan biri. Kenn Paul, uzman tasarımcıları ile tüm ürünlerini özel olarak yaratır ve uzun değerlendirmeler sonrası planlama aşamasına alınır. Tasarımları onaylanan özel ürünlerimiz üretim planlamasına alınır ve İstanbul Sultanbeyli’de yer alan fabrikalarımızda üretilmeye başlar. Planlamaya dahil olan tüm ürünleri fabrikalarımızda özenli bir şekilde üretir ve kendimiz denemeden piyasaya sürmeyiz. Tasarım, planlama ve üretim bizim en önemli üç mottomuz.” Dedi.

www.kennpaul.com