IATI Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketi arasına girdi

Fortune 500 Listesi’nde, IATI 3,5 milyar TL ‘ye yaklaşan 2019 yılı cirosu ile 99’uncu sırada yer alarak Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketi arasına girdi.

Fortune dergisinin her yıl düzenlediği ve şirketlerin ciroları üzerinden yapılan sıralamaya göre belirlenen listede IATI, geçen sene 111. sırada yer alıyordu.

Antalya’nın en büyük şirketi IATI

Ağustos ayında açıklanan Capital 500 listesine göre de IATI cirosunu bir önceki yıla göre %38 arttırmayı başararak Antalya’nın da en büyük şirketi haline geldi. IATI’yi sıralamada Kilit Global ve Corendon Havayolları takip ediyor.

IATI ayrıca turizm kategorisinde de Türkiye’nin en büyük 3. şirketi haline geldi.

2020 yılı içerisinde IATI finansal yapılandırma süreci başarılı olarak tamamlandı

2019 Ekim ayında sektör monopolü IATA’nın (Uluslararası Hava Taşımacılığı Kurumu) tek taraflı olarak tüm acentelerin güvence bedellerini 2 katına çıkarması nedeniyle iki kuruluş arasında anlaşmazlıklar oraya çıkmış, IATI gerçekleşen iş kaybı nedeni ile IATA organizasyonuna tazminat davası açmıştı. İki kuruluş arasındaki dava süreci devam etmektedir.

IATA kurumu ile yaşanan sorunların IATI’nin çalıştığı bankalara yansıması olmuş ve bunun üzerine Aralık 2019’da IATI çalıştığı bankalar konsorsiyumuna başvurarak finansal yeniden yapılandırma için başvurmuş ve süreç başlatılmıştır. Ağustos 2020 itibari ile bu süreç tamamlanmış olup 10 banka ile anlaşmalar imzalanarak finansal yapılandırma süreci tamamlanmıştır. Bu yapılanma sayesinde şirketin ticari faliyetleri mevcut koşullar çerçevesinde tekrar artarak devam edecektir.

İş akışında yaşanan bu kayıplardan IATA organizasyonunu sorumlu tutan IATI, bu müdahalenin şirkete yapılacak potansiyel yatırımların da önünü kestiğini ve son aşamaya gelmiş bir seyahat teknolojileri yatırımı konusunda uzmanlaşmış bir fon ile yatırım kaybı da yaşadığını dile getirdi.

IATI, Seyahat Teknolojileri (Travel Tech) alanında yaptığı yatırım ve sermaye pazarlarına ulaşım çalışmaları ile ABD de NASDAQ borsasına kote olmak için SEC (Amerika Sermaye Piyasası Denetleme Kurumu) hazırlık ve onay sürecini tamamlayan Türkiye’deki 3 şirketten biri olma özelliği ile de dikkatleri çekiyor. (Diğer şirketler Turkcell ve Burger King).

COVID-19 turizm yapılanmaları ve beklentileri de değiştirdi

Turizm dahil tüm sektörleri derinden etkileyen ve 20. ve 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizine yol açan grip salgını mass turizme ve tur operatörüne dayalı turizm yapısının da ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha gözler önüne koydu. Kişiler tatil ihtiyaçlarında alternatif yapılara ihtiyaç duyarken mevcut yapının değişime ve çözüme çok uzak olduğu da görüldü.

Bayrak taşıyıcı havayolları ve esnek rezervasyon modelleri ön planda olacak

Karantina tedbirleri sonucunda azalan yolcu sayısı havayolu taşımacılığında koltuk arz fazlası yol açmış durumda.

Bu koşullar altında yoğun arz fazlası olan milli taşıyıcıların (THY, Aeroflot, Lufthansa, vb.) ellerindeki kapasiteyi değerlendirmek için LLC (Low Cost Carrier) ve Tur operatörlerinin yolcu pastasından pay almak için harekete geçmeleri kaçınılmaz olarak gözüküyor.

Yeni oluşan bu pazar yapılanmasının esnek ve dinamik seyahat çözümleri üreten ve otellerin hızlıca bu yeni iş modelinde yer almasını sağlayacak imkanları olan şirketlere avantaj sağlayacağı öngörülüyor.

Havayollarında bu pandemi sürecinde ortaya çıkan krizde devletlerin Thomas Cook örneğinde olduğu gibi operatörlerden daha çok stratejik olarak milli havayollarını desteklemeleri de bu gerçekleri destekliyor.

IATI geliştirdiği HWEB ürünü ile turizm sektörüne yeni alternatifler sunuyor

Uzmanlar bu salgının turistlerin tatil planlamalarını kökten değiştirdiğini mass turizmden daha çok butik ve kişisel tatil planlarını tercih ettiğini ve bu tüketim alışkanlığının sürekli olacağını belirtiyorlar.

Bu durumda uçak bileti, konaklama ve transfer hizmetlerinde esneklik sunabilen kurumlar daha fazla tercih edilecek.

Oluşan bu yeni tüketim alışkanlığında IATI’nin otellerin hizmetine sunduğu HWEB ürünü bir kez ön plana çıkıyor. HWEB ürünü ile kendi web sitesi üzerinden turistler ile doğrudan iletişime geçen oteller esnek ve alternatif uçak bileti, konaklama ve transfer hizmetleri sunuyorlar.

IATI, HWEB markası ile otelleri, havayolları ve transfer şirketleriyle entegre ederek 700’den fazla otele online rezervasyon hizmeti veriyor.