Yolcular testten geçiyor! Peki ya personel?

Emirates yolcularına COVID-19 ile ilgili sağlık ve karantina masrafları için ücretsiz sigorta imkanı sunan ilk havayolu şirketi.

Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’ye kısmi de olsa seyahat serbestesini dönüşte PCR testini mecburi kılarak kaldırdı. Türkiye’ye seyahat eden özelikle Alman vatandaşlarının dönmeden önceki son 48 saat içinde PCR testi yaptırmaları gerekiyor. 30 euro civarında olan PCR test masrafını seyahat edenler karşılamakla yükümlü.

Ülkelerin pandeminin yayılımını engellemek ve vatandaşlarını korumak için aldığı bu önlemlere bazı havayolları da tüm personelini testten geçirerek destek oluyor. Örneğin Delta havayolları başlattığı program ile tüm personeli PCR testinden geçiriyor. Program, havayolunun koronavirüs pandemisi sırasında uçuş protokollerine eklediği bir dizi yeni güvenlik önleminden biri.

“Virüs herhangi bir semptomu olmayan kişiler tarafından yayılabildiğinden”

ABD’li havayolu şirketinin bildirisinde, “Yaygın, proaktif testler yayılmayı yavaşlatmanın en iyi yollarından biridir, özellikle de virüs herhangi bir semptomu olmayan kişiler tarafından yayılabildiğinden“… Delta, aktif çalışanlarının yarısının şimdiye kadar test edildiğini söylüyor. Havayolu toplam 75 bin çalışanı test edecek.

Peki Türkiye’de durum ne?

Bildiğimiz kadarıyla hiçbir havayolunda ve otelde böyle bir uygulama şimdiye kadar yapılmadı.

Güvenli turizm sertifikası ne kadar güvenli?

Bizdeki uygulama “Güvenli Turizm Sertifikası” ile şimdilik sınırlı tutuluyor. Bu sertifikada kişilere değil mekanlara yani hizmet alınan cansız yapılara veriliyor. Oysaki virüsü yaygın bir şekilde canlılar yayıyor.

Neyle karşılaşacağınızı kurallar değil ihtimaller belirleyecek

Kısmen güvenli bir Avrupa ülkesinden havalimanlarında uygulanan tüm sağlık prosedürlerinden geçip Türkiye’ye tatile geldiniz. Her şey dahil bir otelden hiç çıkmadan bir haftalık tatilinizi tamamladınız. Ülkenize dönmek için havalimanına gelmeden ya da havalimanında PCR testinizi yaptırdınız, Negatif sonuç ile uçağa bindiniz. Yine de inişte neyle karşılaşacağınızı kurallar değil ihtimaller belirleyecektir.

Delta Havayolları örneğinde görüldüğü gibi 3 aylık bekleme sürelerinde bazı markalar kendi çözümlerini üreterek sektörlerinde büyümeye devam etmektedir.