Alman siyasetçiden Türkiye’nin güvenli turizm uygulamalarına büyük övgü

Alman siyasetçi ve yazar Friedhelm Ost

Almanya’nın eski başbakanlarından Helmut Kohl’ün müsteşarlığını yapan, Hristiyan Demokrat Parti üyesi gazeteci Friedhelm Ost, “Türkiye’de alınan tedbirlerin dünyaya örnek olmanın da ötesinde” diyerek Türkiye’nin güvenli turizm uygulamalarının örnek niteliğinde olduğunu Alman basınıyla paylaştı.

Türkiye izlenimlerini “Antalya tatilcileri için sıkı önlemler” başlıklı yazısında aktaran Friedhelm Ost, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u en deneyimli turizm uzmanlarından biri olarak nitelendirdi ve Bakan Ersoy’un en sıkı pandemi önlemlerini Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında hayata geçirdiğini vurguladı.

Türkiye’de alınan tedbirler dünyaya örnek olmanın ötesinde

Ost, yazısında Kovid-19 sürecinde Türkiye’deki organizasyonun mükemmel olduğunu “Almanya’nın Kuzey ve Baltık Denizi kıyılarındaki tatil yerleri ve Mallorca ile kıyaslandığında Türkiye’de alınan tedbirlerin dünyaya örnek olmanın da ötesinde” sözleriyle ifade etti.

Turistlere yönelik uyarılar dostane ve nazik ancak bir o kadar da kararlı ve etkili

Türkiye’nin büyük bölümü için federal hükümetin seyahat uyarılarının devam ettiğini ancak Ağustos ayının başından itibaren Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla illerine yönelik olarak bu uyarıların kaldırıldığını hatırlatan Ost, okurları için “Almanya’ya geri dönüş uçağına binmeden 48 saat önce koronavirüs testi yaptırılmak zorunda. Bunlar da otel işletmecileri tarafından mükemmel şekilde organize edilmiş durumda ve birkaç dakika içerisinde otelin özel bir odasında tıp uzmanları tarafından bir laboratuvar ile iş birliği halinde gerçekleştiriliyor. Bir gün sonra tatilci test sonucunu alıyor. Bu da dönüş seyahati için tam zamanında. Eğer test pozitif ise turist Türkiye’de karantinaya ve tıbbi tedaviye girmek zorunda” bilgilerini verdi.

TGA, ülke turizmi için Herkül görevi üstlenecek

Almanya’dan bu yıl tahmini olarak 2 ile 3 milyon turistin beklenebileceğine işaret eden Alman siyasetçi, son olarak Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının başarılı olması halinde, Marmara, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde büyük fırsatlar oluşturacağını ve Türkiye’ye muazzam bir döviz girdisi sağlayabileceğini ifade etti.

Türkiye’den Alman sporculara çağrı