Ülkede çalışan ve yaşayan yabancılar için kolaylık hazırlığında…

Rusya’da yabancıların vizeleri ve iş patentleri yeniden uzatılacak.

Rusya’da vizeleri ve iş patentleri biten yabancıların, yeniden sürelerinin otomatik olarak uzatılabileceği açıklandı.

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı, 15 Eylül’de süresi dolan yabancılar için vize ve patentlerin geçerliliğini yeniden uzatmayı düşündüğünü belirtti.

SÜRE 15 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Göç Yönetimi Başkanı Valentina Kazakova, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın coronavirus nedeniyle kısıtlayıcı tedbirler sırasında yapıldığı gibi, 15 Eylül’de süresi dolan yabancılar için vize ve patentlerin geçerliliğinin, yeniden uzatmasının düşündüğünü belirtti.

HANGİ İŞLEMLER UZATILACAK?

Gazetem.ru’nun haberine göre; Kazakova, yaptığı açıklamada “Bugün 15 Eylül’e kadar vizeler, çalışma izinleri, patentler, geçici oturma izinleri, ikamet izinleri, çeşitli statü belgeleri için verdiğimiz izinlerin geçerliliği askıya alındı. Şu anda, bu sürenin uzatılması konusu üzerinde çalışılıyor. Yani 15 Eylül’den sonra bunun da uzayacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

DAHA ÖNCE 93 GÜN UZATILDI

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı, pandemi nedeniyle 19 Mart’tan itibaren yabancıların Rusya’da kalış sürelerini uzatabildiklerini bildirdi. Özellikle, göç kaydı için kaydolma, patent veya çalışma iznini yenileme ve vizelerin geçerliliğini uzatma gibi işlemler uzatıldı.

Mayıs ayında bakanlık, patentin 15 Mart’tan 15 Haziran’a kadar süresinin dolması durumunda otomatik olarak 93 gün uzatılacağını bildirdi.