Türkiye turizmi 34 milyar dolarlık zarara hazır mı?

Last Updated on 14 Eylül 2020 by Yaşar Çelik

“2020 yılı sonunda turizmde 11 milyar dolar gelir elde edecektir. Bu da 34 milyar dolar zarar demektir.”

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisi sürecinde yabancı turisti çekme konusunda güven kaybettiğini ifade eden Hotel by MFD Consulting şirketinin CEO’su Mehmet Ferman Doğan, normalleşme sürecinde insanların kurallara tam anlamıyla uymamaları durumunda, turizm sektörünün kriz ortamını daha zor atlatabileceğini söyledi.

55 milyon turist hedefine yaklaşılmasının pandemi dolasıyla mümkün olmadığını da belirten deneyimli turizmci, “Turist sayısı bu seviyelerde devam eder de pandemi sürecinde ikinci dalga gibi olumsuz bir durum yaşanmazsa, ülkemiz 2020 yılı sonunda turizmde 11 milyar dolar gelir elde edecektir. Bu da 34 milyar dolar zarar demektir” dedi.

Turizmde 2021 yılına odaklanılarak bu seneki zararların telafi edilmesine yönelik girişimlerde bulunulması gerektiğini belirten Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Airbnb sitesinde kiralık evlerin gecelik 200 liradan satıldığı ve tamamen dolduğu bir ortamda, otellerin sertifika alması, turizm vergisi ödemesi, Çalışan istihdam edip zarar etmesi doğru değildir ve otelcilere büyük haksızlıktır. Turizm bakanlığının bu konuyla acilen ilgilenmesi elzemdir.

2020 yaz sezonu maalesef Türkiye için çok kötü geçti. 2021 yılı için tüm hazırlıklarımızı yapmalı ve yoğun bir çalışma dönemine girmeliyiz. Salgına karşı başarı ile mücadele ettik. Fakat, misafirlerimize güven vermenin önemini de kavradık. İşte bu anlayışla doğru kanallara fokuslanarak zararlarımızı telafi etmeli ve turizmimizi daha güçlü şekilde ayağa kaldırmalıyız.

2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 10 daraldı. Kamu bankalarının uygun faizleriyle 300 milyar TL’lik kredi genişlemesi daralmanın hızını bir miktar da olsa kesti. Ekonomi 2008 krizinden sonra ilk kez bu kadar daralırken milli gelir 12 yıl sonra 8 bin dolara indi. Birinci çeyrekte dolar/TL kuru ortalaması 6,08 iken bu rakam 7,50’e çıktı. Türkiye’den çok daha büyük ekonomilere sahip olan Avrupa da ikinci çeyrekte yüzde 10 daraldı.

• Sanayi sektörü yüzde 16,5 küçüldü
• Hizmetler sektörü yüzde 25 küçüldü
• Tarım sektörü yüzde 4 büyüdü.
• Hane halkının tüketimi yüzde 8,6 azaldı.
• İhracat yüzde 35 azaldı.”

Mehmet Ferman Doğan
CEO
Hotel by MFD Consulting