Rusya iç turizm için teşvik priminde değişikliğe gitti

Rusya’da iç turizmi seçen turiste kaç ruble teşvik primi verilecek?

Rusya hükümeti “cash-back” tabir edilen, iç turizmde para iadesi şeklindeki teşvik programının geçerlilik süresini 10 Ocak 2021 tarihine kadar uzattı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, programın kapsamının online tur portallarını da içine alacak şekilde genişletildiğini açıkladı.

YENİ DESTİNASYONLAR EKLENDİ

Program ilk kez temmuz ayı sonunda duyurulmuştu. Daha önce kapsama alınmayan Altay, Krasnodar, Stavropol, Kırım, Sivastopol ve Kaliningrad gibi popüler destinasyonlar da 1 Ekim tarihinden itibaren program kapsamına alındı.

Cash-back programı, tur bedelinin bir kısmının devlet tarafından geri ödenmesini öngörüyor.

ÜST SINIR 20 BİN RUBLEYE ÇEKİLDİ

Turkrus.com’un haberine göre, program ilk açıklandığında oranın yüzde 20 olarak belirlendiği, ancak iade edilecek miktarın 5 bin rubleden az, 15 bin rubleden çok olamayacağı duyurulmuştu. Yeni açıklamayla birlikte üst sınır 20 bin rubleye çekildi (2 bin TL). 

60 BİN RUS VATANDAŞI YARARLANDI

Programdan yararlanabilmek için tur bedelinin Mir ödeme sistemi üzerinden tek seferde yapılması gerekiyor. Ödemeyi takip eden 5 gün içerisinde de para iadesi gerçekleşiyor.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi ağustos sonu itibarıyla programdan 60 bin Rusya vatandaşının yararlandığını yazdı.