4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali başladı

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliği taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temasıyla 9 Ekim’de başladı.

“Türkiye’nin İlk Dijital Lezzet Festivali” olma özelliğini taşıyan 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, açılış seremonisi ve geleneksel mangal ateşinin yakılmasıyla muhteşem bir açılış yaptı. “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana” temalı festival, et profesörü Cüneyt Asan’ın gastro şovu ile renkli görüntülere sahne oldu. Adana Valiliği himayesinde 9-10-11 Ekim’de düzenlenen 4. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, bu yıl Adana’nın da sınırlarını aşarak kentin tüm renklerini ve gastronomik değerlerini dünyaya tanıtacak.

Adana Valisi Süleyman Elban festival açılışında yaptığı konuşmada, “4. Uluslararası Adana Lezzet Festivalimize hoş geldiniz, safa getirdiniz. Geçtiğimiz üç yıl içerisinde festivalimiz hem Adana’da hem de dünyada büyük ilgi gördü. 10 aydır hem dünyayı hem Adana’yı kasıp kavuran pandemi dolayısıyla pek çok etkinlik ertelendi veya şekil değiştirerek düzenlendi. Biz de geleneksel hale gelen ve markalaşan Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ni pandemi koşullarına uygun olarak dijital dünyaya taşıdık ve Türkiye’de bir ilke imza attık. Bu yıl festival takipçilerimize Adana lezzetlerini yakından tattıramasak da Adana Mutfağını yakından tanıtmış olacağız” dedi.

 “Adana’nın tarihten süzülen kadim bir kültürü ve mutfağı var”

Elban, Adana’nın çok özel bir mutfak kültürüne sahip olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Adana, tanıtılması, anlatılırken detaylarına ve inceliklerine değinilmesi gereken çok özel bir mutfağa sahip. Mevsim güzelliğinden dolayı 12 ay boyunca sebze ve meyve çeşitliliğine sahip, 450’nin üzerinden endemik bitki türü barındıran Torosları ile çok özel bir coğrafya. Tüm bu ürünleri sokak lezzetlerimiz ve mutfağımızın her alanında kullanıyoruz. Adana’nın tarihten süzülen kadim bir kültürü ve mutfağı var. Bir yandan da birçok ülke ve şehirden gelen insanların buluştuğu bir kavşak noktası. Dolayısıyla mutfak kültürü de tüm bu zenginliklerle etkileşerek gelişmiş. Lokman Hekim’in Seyhan ve Ceyhan Nehri üzerindeki Misis Köprüsü’nün olduğu bölgede yetişen bir ot ile ölümsüzlük iksirini bulduğu söylenir. Şifalı bitkilerimiz Adana Mutfağına halen şifa vermeyi sürdürüyor.”

Adana bu kez dijital dünya sahnesinde

Gastronomi dünyasının nabzının atacağı festival kapsamında, Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Cüneyt Asan, Hazer Amani, Yunus Emre Akkor ve Orhan Demirok gibi ünlü şeflerin Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileri dijital dünyada lezzet severlerle buluşacak. Ayrıca, yerel ustalardan şehrin mutfak zenginliğini yansıtan mutfak atölyeleri ve şovlarıyla kentin önde gelen lezzet markalarının hikayeleri dijital dünyadan geniş kitlelere ulaşacak.

Adana Müzesi’nde yapılan canlı yayından üç gün boyunca takip edilebilecek 4. Adana Lezzet Festivali, 11 Ekim Pazar akşamı son bulacak. Festival severler, 4. Adana Lezzet Festivali’ni YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter kanalları üzerinden takip edilebilecek.