Otelin her departmanı için COVID-19 ile mücadele stratejisinin önemi

Covid-19 küresel otelcilik sektörünü durma noktasına getirdi. Şimdi birçok hedef yavaş yavaş tekrar açılıyor ve sektör toparlanma çabasında. Tam toparlanmanın 2021 senesinin sonuna doğru olacağı otoriteler tarafından altı çizilerek bizlere aktarılmakta.

Bu makalede otelinizin pazarlama, gelir yönetimi, yiyecek & içecek ve ön büro departmanları için önemli gördüğüm COVID ile mücadele ipuçlarını bulacaksınız.

Otelinizin pazarlaması: Otelinizi yeniden açmaya hazır olduğunuzda insanları rezervasyon yapmaya motive etmek basit bir promosyondan daha fazlasını gerektirir. Bu durumda daha ince ayarlı bir yaklaşıma sahip olmak önemlidir. Otelinizin pazarlamasını planlarken aşağıdaki dört ipucunu göz önünde bulundurun;

 • Kaynaklarınızı planlayın & otelinizi için en yüksek yatırım getirisi ile pazarlama faaliyetlerine odaklanın. Bunu sosyal medya üzerinden veya ücretli reklam & kampanyalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Hedef kitlenizin hangi medyaya yanıt verdiğine bakarak, oteliniz için en iyi seçimi yapın.
 • İç Pazara Odaklanın. Uluslararası seyahatin yeniden toparlanması daha uzun sürecektir. Bu yüzden iç pazara odaklanın. Resmi ve diğer özel tatillerde promosyonlar yapabilirsiniz. Ayrıca hangi medyanın bu pazara en iyi ulaştığını ve hangi kanallardan rezervasyon yaptıklarını da göz önünde bulundurun, çünkü bu hedeflerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Yaratıcı promosyonlar sunun. Yeni pazarlara girmek veya insanların dikkatini çekecek benzersiz bir şey sağlamak için yaratıcı promosyonlar sunmanızın getirisi önem taşımaktadır. Potansiyel ziyaretçilerin en sık aradığı, bölgenizdeki en iyi restoranlar, barlar ve konumlar veya yerel COVID ile ilgili bilgiler gibi konuları kapsayan soru-cevap formatında kısa makaleler ekleyerek bu konukları sitenize çekin.

Olağanüstü zamanlarda gelir yönetimi

 • Değişen talep modelleri için hazırlanın. Daha az sayıda insanın uluslararası seyahati ile iç pazar önem kazanacaktır. Kurumsal seyahati azaltan işletmeler, daha zayıf bir kurumsal segment anlamına gelir. Bu önemli eğilimlerin nasıl etkilediğini ve sırayla hangi segmentlerin sizin için toplanmış olduğunu görmek için verilerinizi kontrol edin, böylece pazarlama etkinlikleri ile bunları daha iyi hedefleyebilirsiniz.
 • Kısa vadeli tahminlere devam edin. Kimse önümüzdeki aylarda seyahat kısıtlamalarının ve iş kurtarma olasılıklarını nasıl gelişeceğini tahmin edemez. Bu yüzden kısa vadeli tahminler oluşturun. Gelir yönetimi araçlarından yararlanarak bu görevde zamandan tasarruf edin.
 • İndirim yerine kalite sunun. Dik indirimler yerine, konuklara eğlenceli bir konaklama ve harika deneyimler vaat eden ekstra değere sahip promosyonlar sunun.
 • Toplam gelir yönetimini benimseyin. Gelir yönetimi artık sadece oda geliri ile ilgili değil. Misafirin komple seyahatine bakmanın ve diğer departmanlar için de gelir arttırmanın zamanı geldi. Bu durum otel içi harcamaları yükseltir ve konukları şaşırtmanız için size daha fazla şans verir.

Yiyecek & İçecek

Yiyecek & İçecek departmanı iki açıdan önem taşımaktadır. Misafirlerle yakın temas ve unutulmaz deneyimler sağlar. COVID bunu daha da zorlaştırırken, konuklarınızı memnun etmenin ve yiyecek & içecek mekanlarınız aracılığı ile gelir akışını sağlamanın yaratıcı yöntemleri bulunmaktadır.

 • Yeni standart işletim prosedürleri ( SOP ) uygulayın. Yerel kurallara uygun yeni standart işletim prosedürleri uygulayın ve personelinizi ve misafirlerinizi güvende tutun. Yerel makamlar tarafından yayınlanan yönergeleri inceleyin ve hizmetinizi veya konuk deneyiminizi aşırı derecede aksatmayacak şekilde bunları uygulamanın yollarını bulun ve görevler için alınan önlemler hakkında iletişim kurmayı unutmayın.
 • Maliyetlerinizi ve gelirinizi analiz edin. Yeni hijyen önlemleri ve kapasite kısıtlamaları, işletme maliyetleriniz ve gelir elde etme yeteneğiniz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Mekanınızı çalıştırmanın ne kadara mal olduğunu, hedef pazarınızın nasıl değiştiğini ve maliyetlerden tasarruf etmek için nerede daha verimli çalışabileceğinizi inceleyin.
 • Pazarlama stratejinizi yenileyin. Yeni çalışma saatlerini ve hijyen önlemlerinizi içerecek şekilde Google girişinizi, web sitenizi ve sosyal medya kanallarınızı güncelleyin. Ardından, yerel bir hedef kitleyi hedefleyen içerik oluşturun ve hangi içerik türünün bu içeriklerle en çok etkileşime girdiğini test etmeye başlayın. Son olarak, yeni konukları kapıdan geçirebilecek fırsatların ve promosyonların reklamını yapmak için çevrim içi varlığınızı kullanın.
 • Yiyecek & İçecek standartlarınızı yükseltin. Şimdi daha fazla satış üreten yeni yollar denemenin tam zamanı. Menünüzü mevsimsel spesiyalleri içerecek şekilde düzenli olarak güncelleyin.

Ön Büro

Konukları otelinize geri kabul etmek COVID zamanında misafirleri sıcak ve samimi bir şekilde ağırlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

 • Yeni hijyen standartlarınızı misafirlere açık yerlerde uygulayın. Yerel sağlık ve güvenlik yönergelerinize uygun ortak alanlarda yeni hijyen standartları uygulayın. Atılacak adımlar arasında misafirlerinize ve personelinize el dezenfektanı istasyonlarının kurulması, zorunlu prosedürler hakkında bilgi paylaşımı ve lobinizde oturma alanının yer ayırtılması yer alabilir. Bu hususların birçoğu ekstra maliyetler getirecek, bu yüzden bütçenize ekleyin ve uygun maliyetli seçenekler arayın.
 • Ön Büro hizmetlerinizi daha esnek olacak şekilde ayarlayın. Konuklarınızın mümkün olduğunca uzak hizmetleri seçmelerine olanak tanıyın. Örneğin, resepsiyonu bypass etmek isteyen konuklarınız için mobil cihazlarında otelinize giriş ve çıkışlarına izin verin. Herkes vale ve bellboy servisini istemeyebilir. Bu durumu göz önünde bulundurun.
 • Otelin teknoloji araçlarından yararlanın. Konuklarınıza ve personelinize dijital olarak iletişim kurma şansı vermek için otelin teknoloji araçlarından yararlanın. Bu, daha verimli çalışmanıza ve isteklere daha hızlı yanıt vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, konukları konaklamalarından sonra yorum bırakmaya teşvik etmek için harika bir yöntemdir.
 • Misafirlerinizin değer vereceği deneyimler sunun. Yerel rehberler, destinasyonlar veya hizmet sağlayıcılarla ortaklık yaparak misafirlerinizin değer vereceği deneyimler sunun. Bu durum sadece bir rekabet avantajı vermeyecek, aynı zamanda ziyaretçiler ile etkileşim ve satış arttırma yoluyla gelir elde etmek için daha fazla şans yaratacak.
Önceki İçerikRusya’da turistler için uzun süreli vize gündemde
Sonraki İçerikİstanbul Havalimanı otoparkı için indirim kararı
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.