Coronavirus İngiltere’de tatillerin %91’ini durdurdu

İngiliz Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği ABTA’nın derlediği verilere göre; Temmuz ve Ağustos 2020’de planlanan tatillerin %91’i, seyahat kısıtlamaları nedeniyle iptal edildi veya tarihi değiştirildi.

İngiliz Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği ABTA’nın derlediği verilere göre; destinasyonlar arasında güvenli hava koridorlarının açılmasına rağmen, Temmuz ve Ağustos 2020’de planlanan tatillerin %91’inin, seyahat kısıtlamaları nedeniyle iptal edildi veya tarihi değiştirildi.

Verilere göre, şirketlerin üçte biri (%36) yaz öncesinden bu yana faaliyete başlayamadı.

İNGİLTERE’DE TATİL REZERVASYONLARI NE DURUMDA?

Verilere göre yaz aylarında, sektördeki firmaların 2019’un aynı dönemine göre %93 daha az rezervasyon aldıkları belirlendi.

TURİZM İŞLETMELERİNİN NE KADARI FAALİYETE BAŞLADI?

İngiltere’de 2 Aralık’a kadar sürecek olan eve kapanmadan önceki dönemde sektördeki işten çıkarmaların da 164 bin kişi olduğu ortaya çıkarken şirketlerin üçte biri (%36) yaz öncesinden bu yana faaliyete başlayamadı.

Birleşik Krallık’ta turizm sektörü, özellikle aracılık, otelcilik, kültür ve sanat gibi sektörlerde yaşananların aksine herhangi bir özel plandan yardım almamıştır.

Bunda, hükümetin turizm sektörü birimleri için özel destek ve tedbirler almamış olmasının da etkisi olduğu söylendi.

2021 SATIŞLARI NE DURUMDA?

Diğer yandan, ABTA üyeleri, şu anda normal bir durumda satmaları gereken 2021 yazı rezervlerinin ancak %45’inde olduklarını ortaya koyarken, bunun yine de kısa vadede bir iyileşme anlamına geldiği belirtildi.

ABTA, HÜKÜMETTEN NE İSTEDİ?

Bu durumda sektörün daha iyiye gitmesi için ABTA bazı taleplerde bulundu: KOBİ’ler ve önceki destek önlemlerinin dışında bırakılanlar için yenilenmiş hibe desteği dahil olmak üzere seyahat işletmeleri için özel mali destek sağlanmalı ve personelin destek alırken geri ödemeleri işlemesine izin verecek kadar esnek maaş desteği sağlanmalı.

Gecikmeden bir test rejimi uygulanmalı ve karantinayı kaldırmak amacıyla uluslararası test koordinasyonuna liderlik edilmeli.

Gezginler için daha fazla destinasyonu açma ve karantina süresi gelişler ve dönüşler için mümkün olduğunca kısa olacak şekilde azaltılmalı.

Karantina politikasını ve FCDO Yabancı Seyahat Danışmanlığı yaklaşımını tamamen bölgesel hale getirilmeli. Bu, yurt içinde ve Almanya ve Hollanda gibi diğer ülkelerde halihazırda benimsenen yaklaşımı yansıtacak ve daha hedefli bir risk değerlendirmesine ve ABD gibi ortaklarla önemli ticaret yollarının yeniden açılmasına olanak sağlayacaktır.

Kaynak: Turizmdatabank