#İstanbulPark nefes kesen bir yarışa ev sahipliği yaptı

@MehmetNuriErsoy
@MehmetNuriErsoy

Last Updated on 16 Kasım 2020 by Yaşar Çelik

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 4 ay geç başlayan 2020 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda da kazanan otomobil ve sürücü değişmedi. Mercedes, takımlar, Lewis Hamilton ise pilotlar klasmanının zirvesinde yer aldı. Yarışı seyircisiz piste Padok bölümünden izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, @F1’in yeniden ülkemizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese sosyal medya hesabından teşekkür etti.

Hibrit motorların kullanılmaya başlandığı 2014’ten itibaren rakiplerine büyük üstünlük kuran Mercedes takımı, bu yıl da hız kesmedi.

Ferrari Mercedes rekabetinde son noktayı #İstanbulPark koydu

Yakıt akışını ölçmek için 2020’de araçlara bir sensör daha takılması sonrası geliştirdiği motorla 2018 ve 2019’da Ferrari’ye kaptırdığı güç avantajını yeniden ele geçiren Mercedes, ön tekerlerin içe-dışa dönüklük açısını sürüş sırasında değiştirmeye yarayan DAS (çift eksenli yönlendirme) sistemini de geliştirerek başarıya hala aç olduğunu gösterdi.

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix

Mercedes’in Büyük Britanyalı sürücüsü Lewis Hamilton, Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde şampiyonluğunu ilan ederek Alman Michael Schumacher’in rekoruna ortak oldu.

Intercity İstanbul Park

Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen müsabakada birinci olan Hamilton, sürücüler klasmanında ikincilikte yer alan takım arkadaşı Valtteri Bottas’ın önünde bitime 3 etap kala şampiyonluğu garantiledi.

Hamilton, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019’dan sonra 2020 sezonunda da zafere ulaşarak kariyerinin 7. şampiyonluğunu kazandı.

Böylece Hamilton, Alman Michael Schumacher’in 7 kezle “Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot” rekorunu egale etti.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERSOY’DA YARIŞLARI İZLEDİ

Yarış sonrası Ersoy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

#İstanbulPark nefes kesen bir yarışa ev sahipliği yaptı.

Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu #Formula1’in İstanbul ayağında kazanan sporcuları tebrik ediyorum.

@F1’in yeniden ülkemizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

#TurkishGP2020

@MehmetNuriErsoy
@MehmetNuriErsoy