Oteller 2021 pazarlama bütçesini nasıl hazırlamalı?

Yasu Dijital Pazarlama ve Danışmanlık kurucuları Berna İyidemir ve Sibel Gür
Yasu Dijital Pazarlama ve Danışmanlık kurucuları Berna İyidemir ve Sibel Gür

Last Updated on 18 Kasım 2020 by Yaşar Çelik

Bütçe dönemleri, otelinizin geçen yılki pazarlama girişimlerini analiz etme ve daha iyisini yapmak için yeni bir plan belirleme zamanıdır. COVID-19 salgınının etkilerinin devam etmesi, 2021 için bütçe planlamasını daha da karmaşık bir hale getiriyor.

Bütçenizi oluştururken, doğru pazarlama girişimlerine yatırım yapmak denkleminizin yalnızca bir parçası. Doğru pazarlama araçlarına ve teknolojiye yatırım yapmanız, satış başarınız için kritik nokta; bu nedenle, yararlandığınız pazarlama teknolojilerini denetlemeniz ve değerlendirmeniz, daha fazla gelir elde etmek için gerekebilecek ek teknoloji yatırımını düşünmeniz önemli. Bu aynı zamanda artık ihtiyaç duymadığınız herhangi bir aracı veya teknolojiyi değerlendirmeniz ve daha fazla gelir ve bilinirlik için harcamanızı nereye yapacağınızı belirlemek için harika bir zaman.

2021 pazarlama planınızın başarılı bir satış grafiği ve itibar yönetimi oluşturduğundan emin olmak için uygulamanız gereken 7 maddelik yol haritasını sizler için hazırladık…

1- Temelini Sağlam Tutan Geleceği İnşa Eder

 

COVID-19’u 2021’de başarıyla yönetmek, Sektör ve pazarlama trendlerinin bir adım önünde olmak, doğru dijital kanalları ve stratejileri kullanmak, bu kritik alanların her biriyle ilgili en önemli noktaları öğrenmek için okumaya devam edin ve 2021 dijital strateji başarısının sahibi siz olun.

 

Her yıl hedeflerinize ve kimi hedeflediğinize dair değişiklikleri yeniden gözden geçirmek ve markanız için dikkate alınması gereken yeni gelişmeleri belirlemeniz önemli. Özellikle pandemi nedeniyle seyahatin değişkenliği ile ortalama konaklama süresindeki ve RevPar’daki dinamiklerin nabzını tutun.

 

2- Bugünün Tarihi Geçmişte Yazılı

Bugün nerede olduğunuzu geçmişteki kararlarınız belirlemedi mi ? Hangi pazarlama girişimlerinin ve kampanyalarının sizin için en başarılı olduğunu ve hangi girişimlerin beklentilerinizin gerisinde kaldığını belirleyin. Bu analizin en önemli kısmı sadece hangi girişimlerin başarılı veya başarısız olduğunu belirlemek değil, aynı zamanda nedeninin de temel nedenine inmek. Bu, gelecek girişim planınız için doğru yolda olup olmadığınızı veya stratejinizi / mesajınızı / hedeflemenizi ayarlamanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacak. 2020’de COVID-19’un etkisiyle seyahat dalgalanması oluştu, 2021 pazarlama planınız için karar verirken hem 2019 hem de 2020 performansını analiz etmeniz önemli.

 

3- Web Siteniz Vitrininizdir. Vitrinler Sürekli Değişir

Beş yıl önce açılan bir mağazanın bugün aynı vitrine sahip olduğunu bir düşünsenize. Web sitenizin güncelleme ve renovasyonuna yer vermediğiniz güçlü bir pazarlama planı, güçlü bir pazarlama planı değildir. Web sitenizde iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin ve web sitenizin yeniden tasarıma ihtiyacı olup olmadığını belirleyin. Web sitenizi 2-3 yılda bir yeniden tasarlamak en iyisi olsa da, bütçeniz buna izin vermiyorsa, en azından rezervasyon dönüşüm huninizi beslemeye ve gelirleri artırmaya yardımcı olabilecek iyileştirme alanlarını belirlemeye yer vermelisiniz.

SEO ve SEM; içerik, kullanıcı deneyimi ve performans dahil olmak üzere web sitenizin genel sağlığını değerlendirmeniz önemli. İçerik ve görüntüler, ana müşteri segmentlerinize hala hitap ediyor mu? Yüksek bir görülme oranına engel olan veya ziyaretçilerin rezervasyon yapmasını engelleyen sorunlar var mı? Tasarım hala marka estetiğini yansıtıyor mu? Değerlendirilecek bazı ölçümler arasında; web sitesine yönlendirme, mobil cihazlara uyumluluk, gelir ve trafik, ziyaretlere göre en iyi sayfalar, hemen çıkma oranı ve tabi ki dönüşüm oranındaki önemli eğilimler yer alır. Dönüşüm oranı düşükse, web sitenizi suçlu olarak belirlemeden önce, web sitenizin trafik kaynaklarını ziyaretlerde veya gelirde bir düşüş sebebi olarak değerlendirdiğinizden emin olun.

4- Geleceğin adı Teknoloji

Teknolojinizi modernize etmek, verimlilik, maliyet tasarrufu ve nihayetinde uyumlu bir dijital ekosistem oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Artık hangi araçlara veya teknolojiye ihtiyacınız yok? Hangi araçlar veya teknoloji tek bir platforma dönüştürülebilir? Hedeflerinize, ulaşmak veya seyahat trendlerinden yararlanmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz yeni teknoloji var mı? Bu kararlar, web siteniz ve pazarlama planınız kadar önemlidir.

5- Yaratıcılık İşe Yarayan Bir Yeniliktir

Pazarlama mesajlarınız ve marka hikayeniz her segment için ilgi çekici olmalıdır. Markanızın estetiğiyle ve hikayenizle uyumlu olduğundan, mevcut tasarım trendlerini takip ettiğinden ve doğru mesajı ilettiğinden emin olmak için yaratıcı işlere bütçe ayırın. Gezginler için en önemli mesaj COVID-19 önlemleri, insanlarla olan tüm görsellerinizin sosyal mesafeyi yansıttığından ve tüm mesajlarınızın COVID-19 ile hala alakalı olduğundan emin olun.

6- Araştırma Sektörü ve Pazarlama Trendleri

2021 için turizm ve pazarlama trendlerini anlamak, başarı için dijital stratejinizi yenilemenize yardımcı olacaktır. Yalnızca eğilimleri tanımlamakla kalmayıp, her bir eğilimin dijital stratejinizle ne kadar alakalı olduğunu ve eğilimi başarılı bir şekilde kullanmak için dijital stratejinizin nasıl gelişmesi gerektiğini belirlediğinizden emin olun. COVID-19 ile seyahat planlama davranışında birçok değişiklik oldu ve stratejinizin buna uyum sağlaması gerekiyor.

7- Harcarken Kazanacağınız Doğru Bütçeyi Belirleyin

2021 için pazarlama bütçenizi belirlerken, pandeminin gideceğiniz yeri ve hedef pazarlarınızı nasıl etkilediğini göz önünde bulundurmanız önemli. Rekabetçi kalmak ve devam eden seyahat amacını yakalamak için makul bütçeler ayıracağınızdan emin olun ve bütçenizi seyahat talebindeki artış ve düşüşe göre ölçeklendirin. Pazarlama bütçeniz ciddi şekilde sınırlıysa, en yüksek performanslı pazarlama ajanslarına odaklanın ve hedef gelire ulaşmak için gereken yeterli bütçeyi sağlayın. Yıl ilerledikçe ve seyahat talebi arttıkça, dönüşüm hunisinin üst kısmı ile dönüşüm hunisinin alt kısmındaki girişimler arasında bütçeyi değiştirebilir ve dönüşümleri desteklemek için reklam harcamalarını artırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve İtibar Yönetimi Ajansı Yasu Ekibi olarak Sorularınızı cevaplamak bizim için bir keyif!

info@yasuconsulting.com