Rusya’dan “altın vize” programı

Avrupa’da bazı ülkelerin ülkeye yatırım karşılığı oturma izni veren programlarını örnek alan Rusya, benzer bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan öneri, Bakanlar Kurulu gündeminde…

Rusya’da yatırım karşılığı oturma izni veren programın taslağına göre, yabancıların Rusya’da süresiz oturma izni almak için ülke ekonomisine 10 ila 50 milyon ruble arasında yatırım yapması yeterli olacak.

Bakanlık, bunun yeni istihdam yaratılmasına ve ülkedeki yatırım ortamının yeniden canlanmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı bu programı, bazı Avrupa ve Karayip ülkelerinin benzer şartlarda sunduğu ve “altın vize” uygulamasına benzetti.

“ALTIN VİZE” NASIL ALINABİLİR?

İzvestiya Gazetesi’nin aktardığına göre, bir yabancının basitleştirilmiş bir şekilde Rusya’da oturma izni alabilmesi için, aşağıdaki yollardan biriyle ülke ekonomisine yatırım yapması gerekiyor.

  • Basit bir “şahsı şirketi” (IP) kurarak 10 milyon ruble (yaklaşık 131 bin dolar) yatırım yapmak ve 10 Rusya vatandaşı istihdam etmek.
  • Veya Rusya’da en az üç yıldır faal olan, en az 25 kişiyi istihdam eden ve en az 6 milyon ruble vergi ödeyen bir Rus şirketine 15 milyon ruble (yaklaşık 196 bin dolar) yatırım yapmak
  • Veya en az üç yaşında bir Rus şirketinin sahibi olmak ve şirkete en az 15 milyon ruble yatırım yapmak,
  • Veya Rusya’da en az üç yıldır faaliyet gösteren yabancı bir şirkete sahip olup ve en az 50 milyon ruble yatırım yapmış olmak,
  • Veya başvuru anında Rusya’da en az 3 yıldır 30 milyon ruble (yaklaşık 393 bin dolar) değerinde gayrimenkul veya devlet tahvili sahibi olmak.
  • Uzmanlar yatırım yoluyla vatandaşlık veya ikamet elde etmeye yönelik benzer programların, bazı Karayip bölgesi ülkelerinde, AB’de ise Yunanistan, Portekiz, Malta ve Güney Kıbrıs’ta uygulandığını hatırlatıyor.

Turkrus.com’un haberine göre Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya’nın “altın vize” programının ülke ekonomisinin teknolojik yenilenmesini, yeni kaynak çekerek hızlandıracağına ve yeni istihdam yaratılmasına yardımcı olacağı görüşünde.

Gazeteye konuşan bazı uzmanlar, programın Orta Doğu, Afrika, Çin vatandaşlarının yanı sıra sık sık Rusya’ya sık uçan yabancı şirketlerin üst düzey yöneticilerinden yüksek talep görebileceğine inanıyor.

Rusya’nın sunmak istediği imkanları şu an örneğin Yunanistan’ın 250 bin Euro (22,5 milyon ruble) karşılığında 27 AB ülkesine seyahat etme hakkı vererek sağlıyor.