Havacılık sektörüne kredi paketi geliyor

İGA'ya 11 Yeni Havayolu

Last Updated on 26 Kasım 2020 by Turizm Günlüğü

COVID – 19 nedeniyle zor günler yaşayan havayolu şirketlerine yönelik kredi desteğine hükümetin sıcak baktığı belirtildi. Söz konusu kredi desteğinin 20 milyar TL civarında olacağı ifade edildi.

COVID – 19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de havayolu şirketleri zor bir dönem geçirirken, hükümetin sektöre kredi desteğine sıcak baktığı belirtildi.

Bloomberg HT’ye konuşan konu hakkında bilgi sahibi sektör kaynaklarına göre söz konusu kredi paketinin toplam büyüklüğü 20 milyar TL olacak.

48 AY VADELİ

Kaynaklar, sektör temsilcilerinin belirli bir süre ödemesiz olmak üzere 48 ay vadeli ve sabit Türk Lirası faizli bir kredi paketi talebinde bulunduğunu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın konuya sıcak baktığını, ilgili bakanlarla görüşülüp detaylar için en kısa sürede sektörle bir araya gelineceğini belirttiğini aktardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada “Sektöre yönelik alınacak tedbirler ve sağlanacak destekler konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile değerlendirme yapacağız. Bu sürede biz devlet olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

TÖSHİD BAŞKANI NANE: TALEPLERİMİZİ SAYIN BAKANA SUNDUK

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane ise devletin her zaman yanlarında olduğunu kaydederken, “Havacılık sektörü olarak yaşadığımız süreci Sayın Bakanımıza ilettik ve taleplerimizi sunduk. Salgından etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Bu sürede devletimizin desteğini de her zaman yanımızda gördük. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ile de görüştük. Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah bu sıkıntılı süreci el birliğiyle atlatacağız” dedi.