Otellerde dijital satış arttırıcı teknikler

Otel işletmecileri, genel olarak, dijital satış arttırıcı teknikler konusunun sağladığı birçok avantajı anlamış ve konu hakkında kendilerini geliştirmişlerdir. Tek tek otellerin işlerini geliştirmek için ek satış kullanmanın benzersiz yollarını nasıl buldukları konusu da oldukça ilginçtir. Bu makalemde dijital satış artırıcı tekniklerin faydalarını açıklayacağım.

Dijital satışı arttırmak, konuklara konaklamalarını tasarlamak için daha fazla özgürlük sağlamaktadır.

Otel yöneticileri odaklandıkları yan gelirleri artırmak veya misafirlerinin deneyimini iyileştirmek için, önceden var olan güçlü yönlerine bağlı olarak, ek satış çabalarına odaklanabilecekleri sayısız yol ve iş alanı vardır.

Dijital satış arttırıcı metotları kullanmak, konuklarınıza konaklamalarını tasarlamaları için daha fazla özgürlük vermelerini sağlar. Bundan birkaç şekilde yararlanmanın imkânı bulunmaktadır: Misafirler kaldıkları zamandan memnun olurlar, mükemmel seviyede çevrimiçi incelemeler bırakabilirler ve bu da otellere giderek artan bir gelir elde etmenin önünü açabilir.

Dijital satışa geçiş yapmak, klasik satış tekniklerinden çok daha fazla etkin ve hızlıdır. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra, bu hususta yapılacak olan yatırım uzun vadede kendini amorti edecek ve otele ivme kazandıracaktır.

Dijital satış arttırıcı teknikler kullanarak oteller satış performanslarını optimize edebilir, ilgili departman ekipleri misafirin otele intikali öncesi ek satış yoluyla yiyecek & içecek fırsatları sunan umut verici sonuçlar kazanabilir ve otomatik satış yoluyla para kazanmak için yeni alanlar keşfetmeye başlayabilirler.

Her misafire daha iyi, daha alakalı bir dizi öğe ve hizmet gösterilmesine ve her birinin aldığı mesajı daha da kişiselleştirmesine izin vermek için misafirin otele varış öncesi e-postaların alıcılarının bölümlere ayrılması da yakında uygulanmaya başlayacaktır. Bu uygulamanın yansıması hem otelciler hem de otel misafirleri açısından olumlu olacaktır.

Selçuk Kuttaş‘ın diğer yazılarına ulaşmak için linke tıklayın.

Önceki İçerik“Şehir otelleri metrekare konforundan vazgeçmemeli”
Sonraki İçerikTürkiye 4 ülkeye yönelik uçuşları durdurdu
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.