Emre Güllüler: 2020 yılını %60 doluluk oranıyla kapatacağız

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel Genel Müdürü Emre Güllüler
Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel Genel Müdürü Emre Güllüler

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel Genel Müdürü Emre Güllüler, coronavirus pandemisi gölgesinde geçen 2020 yılını değerlendirdi. Güllüler, aldıkları önlemler sayesinde bu yılı, %60’lık doluluk oranıyla kapatacaklarını belirtti.

Rotana’nın iki farklı konseptini temsil eden Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel, “Centro Westside by Rotana” markası ile otel olarak, “Westside Arjaan by Rotana” markası altında ise rezidans odaları ile konaklama hizmeti veriyor.

Konaklama sektörü için zorlu geçen pandemi sürecinde bu ikili yapı, Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel’in en önemli avantajı oldu.

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel, 2020 yılını %60 doluluk oranıyla ve hedeflenen karlılık rakamlarına ulaşarak kapatmaya hazırlanıyor.

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel Genel Müdürü Emre Güllüler, 2020 yılını, Pandemi sürecini değerlendirdi ve 2021 yılına yönelik öngörülerini paylaştı.

COVID-19 pandemisi gölgesinde geçen 2020 yılı için konaklama sektörü açısından genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Öncelikle konaklama sektörü en çok negatif etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. 2020 yılı genel anlamda, pozitif bir 2019 son çeyreğinden başlayıp gelen bir momentum yakalamış ve bu şekilde devam edeceği öngörülüyordu. İyi de bir 2020 yılı başlangıcı olmuştu, gelen talepler bizlere bunu gösteriyordu.

Ancak pandemi ile hepimizin bildiği malum süreç başladı ve hayatı durma noktasına getiren bu salgın hastalık şüphesiz konaklama sektörünü de derinden etkiledi.

Turizm Bakanımız, Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un başlatmış olduğu Güvenli Turizm Sertifikası uygulamasına birçok otel hızlı bir şekilde pozitif bir geri dönüş sağladı ve oteller bu uygulamaya kolayca entegre oldu. Bunun neticesinde birçok Avrupa ülkesine (Örneğin Yunanistan, İspanya, İtalya) göre turizm ve konaklama alanında yeniliklere ve yeni uygulamalara açık olduğunu göstermiş olup sektöre olumlu etkileri yansımıştır.

“ROTANA’NIN İKİ FARKLI KONSEPTİNİ TEMSİL ETMEKTEYİZ”

“Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel” bu zorlu yılda nasıl bir kriz yönetimi stratejisi izledi; hangi aksiyonları aldı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, tesisimizde bir bina içerisinde Rotana’nın iki farklı konseptini temsil etmekteyiz. Centro Westside by Rotana, otel odaları ile hizmet verdiğimiz markamızdır. Westside Arjaan by Rotana markamız ile ise rezidans odalarımız ile 5 yıldızlı otel konforunda konaklama hizmeti vermekteyiz.

Kriz yönetimimiz ile ilgili öncelikle Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Rotana’nın belirlediği genel sağlık ve hijyen standartlarını otelimizde uygulamaya başladık.

Mar Yapı’nın ve Rotana markasının bizlere duymuş olduğu güven en büyük destek kaynağımız olup, başarılarımızın da en önde gelen unsurudur.

İstanbul’da birçok otel kapalı ve açık olanların birçoğu ise %15 – 20 doluluk ile yılı kapatırken, bizler her iki markamızın da yıllık doluluk ortalaması %60 seviyelerinde ve hedeflenen karlılık rakamlarına ulaşarak yılı kapatıyor olacağız.

“BU ZORLU YILI KARLI VE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GEÇİREN NADİR İSTANBUL OTELLERDEN BİRİYİZ”

Eşsiz bir yapısı olan tesisimizin içerisinde bulunan Arjaan markasının rezidans olması sebebi ile pandemi süresi içerisinde geniş alan ve mutfak imkanı fark yaratmış olup son dönemde gelişen trendin taleplerini karşılaşmıştır.

Genel olarak bu zorlu yılı karlı ve başarılı bir şekilde geçiren nadir İstanbul otellerden birisi olduğumuzu düşünüyoruz. Bu süreçte, personellerimize güvenerek, elimize geçirdiğimiz tüm fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek otelimizi pandemi sürecinin en başından itibaren hiç kapatmadan bugünlere kadar getirmiş bulunuyoruz.

Bu süreçte tüm otel çalışanlarımıza ve yönetim ekibimize özverili çalışmalarından ötürü çok teşekkür ederim.

“ROTANA SAFE SPACE” UYGULAMASI

“Centro Westside &Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel” bu süreçte konuklarının sağlık, hijyen ve güvenliği için hangi önlemleri hayata geçirdi? Bu anlamda nasıl bir yol izledi?

Rotana’nın global standart olarak duyurduğu “Rotana Safe Space” uygulamasını otelimizde en hızlı şekliyle hayata geçirdik. Rotana’nın global partnerlerinden olan Ecolab; su, hijyen, enerji teknolojileri ve hizmetlerinde küresel bir liderdir.

Aynı zamanda yine Rotana’nın bir diğer global partneri olan SGS, temizlik ve hijyen prosedürlerini görüntüleyen ve tasdik eden, Dünya’nın önde gelen denetleme, test yapma, doğrulama ve sertifikasyon firmasıdır.

Bu iki firma “Rotana Safe Space” uygulamasının başrol oyuncularıdır bu sebeple biz de otelimizde Ecolab ürünlerini kullanıyor ve minimum ayda bir defa SGS tarafından denetlenmekteyiz. Bunun neticesinde her ay SGS tarafından yenilenen Güvenli Turizm Sertifikalarımızı da almaktayız.

Pandemi sürecinde sahip olduğunuz işleri nasıl ve hangi yöntemlerle sürdürülebilir bir hale getirdiniz?

Bu süreçte işlerimizin uzun soluklu ve sürdürülebilir olması için en üst düzeyde hizmet verdik ve çalıştığımız şirketler, kurum ve kuruluşlar ve turizm acenteleri gibi tüm iş ortaklarımız ile ilişkilerimizi sıcak tutarak güvenilir, sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlamış olup otelimizde sahip olduğumuz işleri tüm yıla yaymış olduk.

Bu süreç içerisinde turizm pazarındaki gelişmeleri yakından takip ederek, pazarı kimlerin domine ettiğini gözlemleyerek, taleplerin nasıl değişiklikler gösterdiğini araştırarak ve tüm turizm paydaşlarının görüş ve analizlerini göz önünde bulundurarak pazarı en iyi şekilde okuduğumuzu düşünüyorum. Akabinde yeni gelişmeler için özel önlemler aldık ve yeni satış ve operasyon stratejileri belirledik ve en hızlı şekilde uygulamaya koyduk.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Devletin açıklamış olduğu tüm yeni kurallar, genelgeler ve standartları da takip ederek ve uygulayarak bu süreçte hem misafirlerimizi hem iş ortaklarımızı hem de çalışanlarımızı memnun edebildik, böylece işlerimizi uzun soluklu ve sürdürülebilir olmasını sağlamış olduk.

EMRE GÜLLÜLER’DEN 2021 ÖNGÖRÜLERİ

Coronavirus aşısı haberlerinin yoğunlaştığı ve umut ışığının görülmeye başlandığı bugünlerde konaklama sektörü için 2021 yılına yönelik öngörüleriniz nelerdir?

Belirttiğim gibi Güvenli Turizm Sertifikası programının başarılı bir şekilde uygulanması başlı başına sektörümüz ve 2021 yılı için bir umut ışığı olmaktadır. Ayrıca sektör olarak benzer zor günleri yaşadığımız ve hızlı bir şekilde ayağa kalktığımız için hem sektör hem de ülke olarak bu deneyime sahibiz.

Dolayısıyla aşının pozitif etkilerinin görülmesiyle birlikte ve Ülkelerin seyahat sınırlamalarını kaldırmalarıyla beraber 2021’in ilk çeyreğinde yavaş yavaş kıpırdamalarını görüp yılın ilk yarısından itibaren de tam anlamıyla normalleşme sürecine girileceği ve sektörün tam anlamıyla ayağa kalkacağını öngörüyorum. Özellikle yılın ikinci yarısında hızlı ve yoğun bir şekilde birçok ülkeden ve birçok değişik milletten misafirlerimizi ağırlamayı düşünüyor ve buna göre hazırlıklar yapıyoruz.

Bu öngörüler doğrultusunda “Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel” olarak 2021 yılına yönelik hedef ve öncelikleriniz nelerdir?

Misafir çeşitliliğin artması ile birlikte yoğun bir talep ile karsı karsıya kalacağımızı düşünüyorum. İnsanların seyahate olan açlığını da dikkate alarak 2020 yılında sürdürdüğümüz standartları koruyarak, yakalamış olduğumuz momentumu devam ettirerek üzerine ilave işler hedeflemekteyiz.

— 🇬🇧 —

EMRE GÜLLÜLER: WE WILL CLOSE 2020 WITH 60% OCCUPANCY

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel General Manager Emre Güllüler reviewed the year 2020 in the shadow of the coronavirus pandemic. Güllüler said that thanks to the measures they have taken, they will close this year with a 60% occupancy rate.

Representing two different concepts of Rotana, Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel provides accommodation services with the “Centro Westside by Rotana” brand as a hotel and with residence rooms under the brand “Westside Arjaan by Rotana”.

This dual structure has been the most important advantage of Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel during the pandemic period.

Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel is set to close 2020 with 60% occupancy and reaching targeted profitability figures.

Emre Güllüler, General Manager of Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel, evaluated the 2020 which was overshadowed by the COVID-19 pandemic and he shared his predictions for 2021.

Can we get an overall assessment of the hospitality industry for 2020, which was overshadowed by the COVID-19 pandemic?

First of all, the hospitality sector is one of the most negatively affected sectors. In general, 2020 had a momentum starting from the last quarter of 2019 and was expected to continue in this way.

Incoming demands showed us this in the beginning of 2020, however since the outbreak of the global COVID-19 pandemic, the pandemic process that we all knew began and this epidemic brought social life to a standstill, undoubtedly affected the hospitality deeply.

Many hotels have quickly achieved a positive return to the “Safe Tourism Certificate” application initiated by our minister of Tourism, Mr. Mehmet Nuri Ersoy, and hotels have easily integrated into this application. As a result, according to many European countries (e.g. Greece, Spain, Italy), it has shown that Turkey is totally open to innovations and new applications in the field of Tourism and hospitality and its positive effects have been reflected in the sector either.

“WE REPRESENT TWO DIFFERENT CONCEPTS OF ROTANA IN ONE BUILDING IN OUR FACILITY”

How Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel did a crisis management strategy followed in this challenging year; what actions did they take?

First of all, I would like to mention that we represent two different concepts of Rotana in one building in our facility. “Centro Westside by Rotana Istanbul” is our brand that serves with regular hotel rooms. “Westside Arjaan by Rotana Istanbul” brand is providing accommodation services in the comfort of a 5-star hotel with our residence rooms.

Regarding our crisis management, Firstly, we started to implement the overall health and hygiene standards set by the World Health Organization and Rotana Brand in our hotel.

The trust of Mar Yapı and Rotana Brand is our biggest source of support and is the leading element of our successes and achievements especially during pandemic process.

While many hotels still closed and even open ones in Istanbul will be finishing the year of 2020 with 15-20% occupancy, we will be closing the year by reaching the targeted profitability figures of both our brands as Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana with an average annual occupancy of60%.

“WE THINK THAT WE ARE ONE OF THE RAREST ISTANBUL HOTELS THAT HAS HAD A PROFITABLE AND SUCCESSFUL YEAR OF 2020”

Due to the residence of the Arjaan brand, which has a unique structure, the large room sizes and kitchen opportunity made a huge difference during the pandemic period and met the demands of the trend that has developed recently.

In general, we think that we are one of the rarest Istanbul hotels that has had a profitable and successful year of 2020. During this process, we have brought our hotel to this day without closing at all from the beginning of the pandemic process by relying on our staff and making the best as using of all the opportunities we have.

I would like to thank all of our hotel staff and management team for their devoted work during this process.

“ROTANA SAFE SPACE” PROGRAM

What precautions has “Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel” implemented for the health, hygiene and safety of its guests during this process? What kind of path did hotel take in that sense?

We implemented in the fastest way the “Rotana Safe Space” application which is announced by Rotana as Global Standard. “Ecolab”; one of Rotana’s Global partners is a global leader in water, hygiene, energy technologies and services.

“SGS” is also another Global Partner of Rotana, is the world’s leading inspection, testing, verification and certification company that displays and validates cleaning and hygiene processes.

These two companies are the leading players in Rotana Safe Space, so we also use Ecolab products in our hotel and are inspected by SGS at least once a month. As a result, we also receive our Safe Tourism Certificates, which are renewed by SGS every month.

How and what kind of methods did you make to keep sustainable businesses you had during the pandemic process?

During this process, we have provided the highest level of service for our businesses to be long-term and sustainable also we have served a reliable, healthy and hygienic environment by keeping our relations warm with all our business partners such as the companies, institutions and organizations and tourism agencies. Hereby we have kept and extended our businesses that we have in our hotel throughout that year.

In my opinion, we have examined the market in the best way by closely following who are dominating market and tracking the developments in the tourism market, researching how the demands are showing changes and considering the opinions and analyses of all tourism stakeholders. Subsequently, we took special measures for new developments and identified new sales and operations strategies and implemented them as quickly as we could.

We were able to please both our guests and our business partners and employees in this process by following and applying all the new rules, circulars and standards announced by the Ministry of Culture and Tourism and the level of the State. Therefore, we have ensured that our businesses are long-term and sustainable.

PREDICTIONS FOR 2021

What are your predictions for the hospitality industry for 2021, when news of the coronavirus vaccine is intensifying recently and a glimmer of hope begins to appear?

As I mentioned, the successful implementation of the Safe Tourism Certificate program is a glimmer of hope for our hospitality industry and for 2021 as well. Moreover, since we are getting back on our feet rapidly, we also have an experience that we are going through similar difficult days both as a hospitality sector and as a country.

Therefore, with the positive effects of the vaccine and countries lifting travel restrictions, I predict that in the first quarter of 2021 we will see gradually movement and process of full normalization from the first half of the 2021 and the tourism sector will literally stand up. Especially in the second half of 2021, we are thinking of welcoming our guests quickly and intensively from many countries and many different nations and we are making our preparations accordingly.

What are your goals and priorities for 2021 as “Centro Westside & Westside Arjaan by Rotana Istanbul Hotel” in line with these predictions?

I suppose that we will be faced with an intense demand with the increase in guest diversity. Considering people’s hunger for travel, we aim for additional businesses by sustaining the standards we have maintained in 2020 and resuming the momentum that we have achieved.