Fiyat paritesi oteller için neden önemlidir?

Oteller, odaları için en iyi fiyatı talep etmek isterler. Bu nedenle, tüm dijital dağıtım kanallarında aynı fiyat belirlenir. Peki ya bir dağıtım kanalı daha düşük fiyat kullanıyorsa? Bu makalemde, fiyat paritesi ve otellerin dağıtım kanallarının doğrudan fiyatı düşürmesini nasıl önlenebileceğini açıklayacağım.

Oran Paritesi nedir?

Basit bir deyişle, oran paritesi, otellerin tüm dijital dağıtım kanallarında eşit bir fiyat belirlemesine olanak tanıyan bir satış stratejisidir. Otelin web sitesini, sosyal medyasını ve OTA’ları içerir ve tur operatörleri veya kurumsal fiyatlar gibi özel sözleşme fiyatlarını içermez.

Oran Paritesi Yasal mıdır?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayırdır. 2015 senesinden önce, fiyat paritesi ile ilgili madde OTA anlaşmalarına dahil edildi – oteller her yerde çevrimiçi olarak aynı fiyatı belirlemek zorunda kaldı. Günümüzde, bazı ülkelerin yasaları, OTA’larda oran paritesi maddesini, rekabet yasasıyla çeliştiği için yasaklamaktadır. Haziran 2020 itibariyle, fiyat paritesi oranı aşağıdaki ülkelerde kısmen ve tamamen yasaklanmıştır;
İngiltere, Fransa, İspanya, İsveç, Almanya ve Avustralya.

Doğrudan Rezervasyon Fiyatını Düşürmek Bir Çözüm müdür?

Hayır, bu tavsiye edilmez. Fiyatı düşürmek, otelinizin karını düşürür. Sadece o rezervasyondan daha az kazanmakla kalmazsınız, yapmış olduğunuz sürekli indirimler misafirlerin gözünde otelinizin değerini de düşürür. Oranın düşürülmesinde karmaşık bir şey yoktur, ancak tekrar fiyatı artırmak zor olacaktır. Bunu yapsanız bile misafirlerden olumsuz tepkiler almanız kaçınılmazdır.

Farklı kanallardaki farklı fiyatlar konukları şaşırtır. Misafir için seçimi basitleştirmek yerine, süreci daha da karmaşık hale getirme konusu söz konusu olacaktır. Bu da tavsiye edilen bir durum değildir.

Ayrıca otelin marka itibarını da olumsuz etkiler. Kalite ve hizmet ile yeteri kadar ilgilenmediğiniz sürece, misafir sadakati düşük fiyatlarla asla inşa edilemez ve edilmemelidir.

Misafirlerinize Paralarının Karşılığında Ek Değer Sunun

Otel olarak misafirlerinize minnettarlığınızı ve takdirinizi göstermenin birçok yolu vardır. Bu hususu avantajınıza çeviriniz. Ortalama OTA komisyonu yaklaşık % 20’dir. Bu parayı konuk sadakatinde değerlendirebilirsiniz. Örneğin doğrudan rezervasyon yapan misafirlerinize esnek iptal politikası, kredi kartı garantisi olmaması, rezervasyon kısıtlaması olmaması, otele ücretsiz erken giriş veya geç çıkış, karşılama içeceği gibi avantajlar sunabilirsiniz. Kahvaltı, Spa alanı veya Spor salonuna ücretsiz erişim bu konuda verilebilecek birkaç örnektir. Bu tür faydalı uygulamalar genelde otel için düşük bir maliyet içerir, ancak konuklar bu çeşit hoş jestlerden oldukça etkilenirler.

Otel Fiyatlarınızdan Sorumlu Olun

Çevrimiçi dağıtım ortamı, önde gelen oyuncular arasında karmaşık bir ilişkiler ağı içerir: oteller, toptancılar, otellerle sözleşmeli olan OTA’lar, sözleşmesiz OTA’lar ve meta arama motorları.

Sözleşmeli OTA’larla iletişim kurmak ve BAR’ın (mevcut en iyi oran) doğru olmasını sağlamak kolay olsa da, büyük OTA’lar coğrafi tarifeli oyunlaır oynayabilir ve zaman zaman belirli bölgeler veya konumlar için fiyatınızı düşürebilirler.

Dağıtım kanallarınızı kontrol etmek günlük rutininiz olmalıdır. Fiyat paritesini önlemek için, otelcilerin sözleşmelerinde sıkı bir kontrolü olması ve envanterlerinin nerede ve hangi fiyata dağıtıldığını bilmeleri gerekir.

Parite Oyununu Kazanmanın İpuçları

  • Fiyatınızı düşürmeyin.
  • Bir sadakat programı oluşturun ve abonelerinize & otelinize geri dönen misafirlerinize özel indirimler sunun.
  • Doğrudan meta aramalarla sözleşme yapın. Metasearch komisyonu hala OTA’lardan daha düşük.
  • Rezervasyon işleminizin mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlayın. Fazladan adımları azaltın. Web sitesi dönüştürme optimazyonuna odaklanın.
  • OTA’lar ve toptancılarla güvenli sözleşmeler yapın.
  • Teknolojiyi göz önüne alın. İnternet’teki tutarsızlıkları kolayca tespit etmenize olanak tanıyan OTA’nın kontrolü ve uyumsuzluk uyarı araçlarına dikkat edin.

PMS ve Rezervasyon Motorunuzla iyi entegre olan bir kanal yöneticisi bulun. Kanal yöneticisinin çeşitli dağıtım kanallarıyla bağlantısı olmalıdır, böylece oda fiyatlarınızı güncellemek için birden fazla kaynakta oturum açmanıza gerek kalmaz. Bu size zaman kazandıracak ve teknik hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Fiyat paritesi oyununu kazanmak için otelciler mevcut tüm kaynakları kullanmalı ve hizmet sağlayıcıların konumundan yararlanmalıdır. Oteller tutarlı, uzun vadeli bir çevrimiçi dağıtım stratejisine ihtiyaç duyar. Bunun üzerinde çalışmak için günlük seyahat teknolojisi çözümleri yardımcı olabilir. Dağıtım ve oran parite araçları, otellerin esnek olmasına ve pazara ayak uydurmasına ve aynı zamanda bazı kanalların istenmeyen, düşük fiyatlara sahip olduğu durumlardan kaçınmasına imkan tanır.

Önceki İçerikAşçılar moto kurye oldu
Sonraki İçerikYeni 5 yıldızlı otellere kaç para harcanacak?
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.