Pandemide karavan ve bisiklet kiralamaya talep arttı

Last Updated on 30 Aralık 2020 by Turizm Günlüğü

Önceki yıla oranla geçtiğimiz yaz, tatil için karavan, alternatif ulaşım şekli olarak da bisiklet tercih edildi. Düğün ve nişan gibi kutlamalar ise ağırlıklı olarak bahçeli açık alanlara taşındı.

Armut, 2020 yılı boyunca hizmet alanların oluşturduğu talepleri değerlendirerek evde kaldığımız süre içinde tüketici davranışlarındaki değişimi ortaya koydu. 3 binin üzerinde farklı kategoride 500 binden fazla hizmet vereni, hizmet alanlarla buluşturan Armut, 2020’de yapılan sosyal mesafeli planları ve tatil organizasyonlarını inceledi.

Armut üzerindeki hizmet taleplerine göre, pandemi nedeniyle tatil köyü veya otele gitmek istemeyenlerin bütçesine göre tekne veya karavan kiralama seçeneklerini sıkça değerlendirdiği görüldü. Tüketici talepleri doğrultusunda ilk kez açılan karavan hizmeti büyük ilgi görürken, tekne kiralama oranı bir önceki yıla göre yüzde 298 artış kaydetti.

Alternatif ulaşım şekillerine ilgi arttı

Armut üzerinden bisiklet kiralama talepleri önceki yıla göre yüzde 336 artarken, özel araç kiralama hizmetine gösterilen ilgi ise yüzde 8 oranında büyüdü. Daha önce kalabalık etkinlikler için fazlasıyla talep edilen minibüs ve otobüs kiralama hizmeti ise pandemiden en çok etkilenen alanlardan oldu ve yüzde 44 küçüldü.

Bazı yasal düzenlemeler çerçevesinde 2020’nin nişan ve düğün organizasyonlarında da değişim yaşandı. Sosyal mesafeyi korumak için bahçeli mekanları tercih edenlerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 21 yükseldi.