Kadir Uğur: PCR Testi masrafları otelciler tarafından karşılansın

Bentour Reisen'in Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur
Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur

Last Updated on 7 Ocak 2021 by Yaşar Çelik

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Avrupa ülkeleri tarafından ülkeye girişlerde istenen PCR Testi uygulaması ve turistlere yol açtığı maliyetler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tarihinin en zor sezonunu geride bırakan turizm sektörü, önümüzdeki dönemlerde de kolay olmayan bir turizm sezonuna hazırlanıyor.

Veri ve öngörülere göre 2021 sezonunun da çok başarılı olmayacağı kendini şimdiden belli ediyor.

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı, Kadir Uğur, pandemi ile ilgili, “Türkiye 2020 yaz sezonunda aldığı kararlar ve uygulamalar ile Dünya’ya örnek oldu” dedi.

Kadir Uğur, ülkeye girişlerde Avrupa ülkeleri tarafından istenen PCR Testi uygulaması ve turistlere yol açtığı maliyetler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“AZ OLAN REZERVASYONLARDA DAHA DA AZALMA GÖRMEKTEYİZ”

“Bilindiği üzere Batı Avrupa Ülkeleri, bilhassa Almanya, Türkiye’den çıkışlarda ve Almanya’ya girerken PCR Testi istiyordu. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni karar ile Türkiye’ye girişlerdeki PCR Testi uygulaması ile turistlerin ödeyeceği masraflar ikiye katlandı. Bu uygulama turistleri zor durumda bırakmış bulunuyor. Bu yüzden az olan rezervasyonlarda daha da azalma görmekteyiz.”

“MASRAFLAR ORTA SEVİYEDE BİR TURİSTİN ÖDEYEMEYECEĞİ DÜZEYDE”

Türkiye’de kişi başı 30 € olan PCR Test ücreti, Almanya’da 60 €, İsviçre’de de 160 CHF (150 €) olduğuna değinen Uğur; “Örneğin Almanya’dan gelen 2 çocuklu bir aile bu durumda 360 € PCR test ücreti ödemek zorunda. Bu masraflar orta seviyede bir turistin ödeyemeyeceği düzeyde” dedi.

“PCR TESTİ MASRAFLARI TÜRKİYE’DEKİ OTELCİLER TARAFINDAN KARŞILANSIN”

Bu yüzden Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR Test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlenme kararını aldıklarını belirten Kadir Uğur:

“Geçen 2020 Yaz sezonunda da uygulamış olduğumuz benzer bir aksiyon kamuoyunda da olumlu karşılandı ve fevkalade güzel geri dönüşler aldık ve rezervasyonlarımıza ivme kazandırdık. Türkiye’den çıkarken oluşacak PCR test masrafları da Türkiye’deki otelcilerimiz tarafından karşılanırsa, turistlerin önündeki bu ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz.

“BU BÜYÜK KRİZİ DE HEP BERABER AŞACAĞIZ”

Turizmde çok krizler yaşadık ve bu krizleri de hep başarı ile aştık. Bu büyük krizi de hep beraber aşacağımız inancındayım. T.C. Turizm Bakanlığımızın da bu yolda bizleri ve turistleri yalnız bırakmayacağı inancındayız. İnşallah yine en kısa zamanda güzel günler ve daha iyi sezonlar bizimle olacak” şeklinde düşüncelerini aktardı.