Ukrayna’da çalışma izni için zam kararı…

Ukrayna’da yabancılar için verilen çalışma izinlerine ait harçlar zamlandı.

Ukrayna’da çalışan ve çalışacak olan yabancı ve vatansız kişiler için verilen çalışma izinlerinin ilk defa verilmesinde ve yenilenmesinde yatırılan resmi harçları 1 Ocak 2021 itibariyle arttırıldı.

Kabul edilen Ukrayna’nın 2021 Devlet Bütçesi Yasası’na göre:

  • Sağlıklı kişiler için asgari geçim düzeyi 1 Ocak 2021’de 2.270 UAH;
  • Aylık asgari ücret 1 Ocak 2021’de 6.000 UAH.

Yabancılar ve vatansız kişiler için çalışma izinlerinin verilmesi veya yenilenmesi için ödenen harç ise takvim yılının 1 Ocak günü kanunla belirlenen geçim seviyesi dikkate alınarak hesaplanır.

Bu nedenle, işveren tarafından 2021’de sunulan belgeler doğrultusunda bir çalışma izninin verilmesi veya yenilenmesi için yapılacak olan harç ödeme miktarları da değişti.

1) Üç yıla kadar verilen izinler için veya bu süre için geçerlilik süreleri uzatıldığında 13.620 UAH (sağlıklı kişiler için belirlenen minimum geçim ücretinin 6 katı)

2) Bir yıla kadar verilen izinler için veya geçerlilik süreleri böyle bir süre için uzatıldığında 9.080 UAH (sağlıklı kişiler için belirlenen asgari geçim ücretinin 4 katı)

3) Altı aya kadar verilen izinler için veya bu süre için geçerlilik süreleri uzatıldığında 4.540 UAH (sağlıklı kişiler için belirlenen asgari geçim ücretinin 2 katı).

Kaynak: ukrhaber.com