Güney Kıbrıs turizm sezonunu ne zaman başlatacak?

Güney Kıbrıs’ın önemli turizm noktalarından olan Ayia Napa’nın belediye başkanı Hristos Zannetou, Güney Kıbrıs’ta turizm sezonunu yeniden başlatmayı planladıkları tarihi açıkladı.

Ayia Napa Belediye Başkanı Hristos Zannetou, Güney Kıbrıs’ta pandemi nedeniyle yaşanan son gelişmeler ve turizm alanındaki hazırlıklarına ilişkin yürüttükleri çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

GÜNEY KIBRIS TURİZM SEZONUNU NE ZAMAN BAŞLATMAYI PLANLIYOR?

Buna göre Güney Kıbrıs, Mayıs ayının sonunda turizm sezonu yeniden başlatmayı planlıyor.

Ayia Napa Belediye Başkanı Hristos Zannetou, “Her şey yolunda giderse, Haziran – Ekim 2021 döneminde turizm alanında 2019 yılının rakamlarına yaklaşmayı hedefliyoruz. Diğer yandan 2021 yılında da turizm sezonunu kasım ayının sonuna kadar uzatmayı planlıyoruz. Bunun için iyimser bir bakış açısına sahibiz” açıklamasında bulundu.

BÖLGEDEKİ İŞLETMELER İFLASIN EŞİĞİNDE

“2020 yılında Dünya’nın genelinde olduğu gibi Ayia Napa’daki turizm işletmelerinin de çok zor bir dönemle karşı karşıya kaldığını ve önemli bir kısmının çalışmadığını” belirten Hristos Zannetou; bölgedeki bazı işletmelerin iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

KARANTİNA 31 OCAK TARİHİNE KADAR SÜRECEK

Hristos Zannetou, “Maalesef, salgın Güney Kıbrıs’ta turizme ciddi zararlar verdi ve yakın gelecekte pandeminin turizm sektörüne yönelik ekonomik sonuçlar tahmin edilemeyecek boyutta” dedi.

Güney Kıbrıs’taki karantina kararı da 31 Ocak tarihine kadar uzatılmıştı.