TUI’nin tamamı Rus Mordashov’un olabilir

Aleksey Mordashov

Rus basınında yer alan haberlere göre Rus iş insanı Aleksey Mordashov’un oğulları; TUI Russia & CIS’in tüm hisselerini satın almak için harekete geçti.

Rus basınında yer alan haberlere göre Aleksey Mordashov’un oğulları Kirill ve Nikita’ya ait olan KN Holding; Rusya ve BDT Ülkeleri’nde faaliyet gösteren TUI Russia & CIS hisseleri kapsamındaki Alman tur operatörü TUI’nin payını satın almak için harekete geçti.

2008 YILINDA KURULDU

TUI Russia, 2008 yılında Rus iş insanı Mordashov ve Alman tur operatörü TUI’nin ortak girişimiyle kurulmuştu. Kuruluş aşamasında Mordashov, hisselerin %51’ine sahip iken; TUI Group hisselerin %49’una sahipti.

Ortak girişimde Alman tur operatörü TUI’nin hisseleri ilk etapta %25’e daha sonra ise %10’a düştü. Bu hisseleri ilk etapta Mordashov’un ortak girişimleri arasında yer alan Oscrivia Limited, daha sonra ise Alexey Mordashov’un oğulları Kirill ve Nikita’ya ait olan KN Holding satın aldı.

Satın alma işlemine ilişkin söylentiler, 2020 yılının Aralık ayında gündeme gelmişti.

2019 YILINDA 1.4 MİLYON PAX

Tourdom.ru’dan Dmitry Danilenko’nun haberine göre; TUI Russia & CIS tarafından bu satın alma işlemi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Bünyesinde yaklaşık 600 seyahat acentasını barındıran TUI Russia & CIS, 2019 yılında 1.4 milyonluk pax’a ulaşmıştı.