Dünya’nın en sıra dışı 10 müzesi… Listede Türkiye’den de bir müze var

Last Updated on 27 Ocak 2021 by Turizm Günlüğü

İşte Dünya’nın dört bir yanından en sıra dışı 10 müze…

Dünyada binlerce müze var ama bu listedekiler çok ilginç. Üstelik Türkiye’den de çok şaşıracağınız bir müze bulunuyor…

Hürriyet Seyahat’ten Cemile Gelgeç, Dünya’nın en sıra dışa müzesini derledi.

İşte Dünya’nın en sıra dışı 10 müzesi…

İŞKENCE MÜZESİ / HOLLANDA

İşkence Müzesi, Amsterdam’ın kalbinde yer alıyor ve içerisinde tarihimizin karanlık çağlarından eserler sergileniyor. Orta Çağ boyunca, işkence ve infaz, tüm Avrupa’da yaygın bir manzaraydı ve bu müze, o zamanlar insanlara işkence yapmak için kullanılan aletlerden oluşuyor.

ULUSLARARASI CASUS MÜZESİ (SPY MUSEUM) / ABD

Bu müze Washington DC’de bulunuyor ve dünyadaki en kapsamlı casusluk eserleri koleksiyonunu sergiliyor. En gizemli mesleklerden birinin sırlarını açığa çıkarıyor ve kesinlikle heyecan verici bir serüven olacağına eminiz.

TUVALET MÜZESİ / HİNDİSTAN VE GÜNEY KORE

Dünya’nın en ilginç müzelerinden… Birincisi, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde bulunan, insanların eski günlerden beri hijyen tarihimizin detaylarına tanıklık edebileceği bir tuvalet müzesi. Burada Altın kaplamalı Roma imparatorlarının tuvaletleri de sergileniyor. Bir başka ünlü tuvalet müzesi ise Güney Kore’de Suwon şehrinde bulunuyor. Yeni Delhi’dekine çok benziyor ama bununla ilgili özellikle ilginç olan şey, müzenin bulunduğu binanın dev bir tuvalet şeklinde olması.

CANCUN SUALTI MÜZESİ / MEKSİKA

Adından da anlaşılacağı gibi, bu müze Punta Nizuc, Cancun ve Isla de Mujeres’i çevreleyen muhteşem sularında yer alıyor. Bu ilginç müzede, deniz tabanına sabitlenmiş gerçek boyuttaki heykeller sergileniyor. Bununla ilgili bir başka heyecan verici şey de mercanların su altı manzarasının görünümünü sürekli olarak nasıl değiştirdiğini görerek mercanların büyümesine şahit olunması. Müze, tüplü dalış, şnorkelli yüzme veya cam tabanlı bir tekne ile ziyaret edilebiliyor.

CUP NOODLES MUSEUM MÜZESİ / JAPONYA

Tam da hiçbir şeyin sizi tuvaletlere adanmış bir müzeden daha fazla şaşırtmayacağını düşündüğünüzde, işte noodle bardaklarından oluşan bir müze ile sürprizlere devam ediyoruz.

İlk hazır makarnaların mucidi Momofuku Ando’nun adını taşıyan bu müze, Japon yemek kültürünün önemli bir bölümünü ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisini belgeliyor.

SPAM MÜZESİ / ABD

Austin, Minnesota’da bulunan bu müze, istenmeyen e-postalardan değil, işlenmiş konserve etlerden oluşuyor. Evet, 1937’de Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıtılan yemek, kendi adını taşıyan bir müzeye sahipti. Bununla birlikte, bu yiyecek İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin beslenmesinde temel bir unsur olduğu için tarihi değere sahip. Bu müzeyi ziyaret ederek spam tarihi hakkında her şey öğrenilebilir ve farklı spam türlerinin tadına bakabilirsiniz.

BİTMİŞ İLİŞKİLER MÜZESİ / HIRVATİSTAN

Bu müze, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de bulunuyor ve içerisinde ziyaretçilerinin başarısız ilişkilerine dair her şeyi bulabilirsiniz. Videolar, resimler, romantik anılarla bağlantılı öğeler, temelde insanların eski aşklarıyla ilişkilendirebilecekleri her şey… Burada sergilenen hikayelerden bazıları inanılmaz derecede dokunaklı.

KÖPEK TASMASI MÜZESİ / İNGİLTERE

İnsanlar, köpek tasmalarını orta çağlardan beri, bazen onları avcılardan korumak için, bazen de sadece dekorasyon amacıyla kullandılar. Kentteki, Leeds Kalesi’nde bulunan bu müzede, tarihimizin çeşitli yerlerinden yaklaşık 100 farklı köpek tasması sergileniyor. Her yıl 500 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen son derece popüler bir müze…

PARAZİT MÜZESİ / JAPONYA

Bu garip yer, dünyada parazitlerin bulunduğu tek müze olma özelliğini taşıyor. İki katlı olan müze, 1953 yılında Dr. Satoru Kamegai tarafından parazitlerin çeşitliliği ve yaşam döngüleri konusunda bilgi vermek amacıyla kuruldu. Bir araştırma kütüphanesi olan bu müzede, 300’ü sergilenen 60 bin parazit örneği bulunuyor. Ayrıca parazitoloji konusuna ilgiliyseniz, çok sayıda makaleye ve kitaba da erişebilirsiniz.

SAÇ MÜZESİ / TÜRKİYE

Türkiye’nin, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinen önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da bulunan ve dünyanın en ilginç müzelerinden olan “Saç Müzesi” ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Nevşehir’in Avanos ilçesinde, çanak ustası Galip Körükçü’nün, 1979 yılında atölyesini ziyaret eden Fransız bir kadın turistin saçından bir tutam keserek duvara asmasıyla başlayan müze yolculuğu zaman içinde atölyeye gelen başka kadın turistlerin de saç bırakmasıyla ortaya çıkan Saç Müzesi zamanla büyüdü.

1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren müzedeki on binlerce kadının saç örneği bölgeyi ziyaret eden konukların ilgisini çekiyor.