Türkiye’nin turizm önlemleri güven veriyor

UNWTO Eski Genel Sekreteri ve Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Genel Sekreteri Talep Rifai, “Türkiye’nin, salgın sürecinde turizmde aldığı önlemler çok iyiydi. Türkiye yerli ve yabancı ziyaretçilere güven veriyor” dedi.

Rifai, bu güven aktarımının sürmesi halinde 2021 yılının 2020’den daha iyi olacağı kanaatinde olduğunu da söylediği konuşmasında şunları kaydetti:

ÜLKE YÖNETİMLERİ TURİZME DESTEK OLMALI

“Turizm sektörünün tek başına krizlere karşı dayanamaz. Ülke yönetimlerinin turizm konusunda istek ve inancı çok önemli. Koronavirüs salgınının yol açtığı krizler diğer tüm krizlerden daha ağır. Türkiye’yi bu süreçte öne çıkartan koordinasyon ve iyi yönetim. Geçen yıl Türkiye rakiplerine göre turizmde iyi sonuçlar elde etti. Bu yıl için ziyaretçileri nasıl koruyacağına dair verdiği vaatler önemli olacaktır.

ESKİ İYİ GÜNLERE DÖNÜŞ 2022 DE

Koronavirüs sırasında bu kadar ders öğrendik ancak dünyanın 2022’de eski günlere geri dönüşün başlayacağını ve o iyi günlere dönüşün 2022’de yaşanacağını düşünüyorum.

TURİSTE GÜVEN VEREN DESTİNASYONLAR ÖNE ÇIKACAK

Salgın bittikten sonra dünya turizminde en öne çıkacak destinasyonların, turiste güven telkin eden, iletişimi iyi yapan ve akıllı hedefler koyan destinasyonlar olacak.

BİREYSEL SEYAHAT VE DİJİTAL NOMADLAR

Salgın sonrası yeni bir norm ve yeni seyahat alışkanlıkları olacaktır. Aile ve daha küçük gruplarla seyahat sayıları artacaktır. İnsanlar daha az kişiyle daha bireysel tatil yapmak isteyecektir. Özellikle açık hava ve dış mekan turizmine ilgi daha yüksek olacaktır. Daha uzun konaklamalar ve yurt dışında evden çalışan “dijital nomadlar (çalışan ama aynı anda da seyahat edenler)” daha popüler olacaktır. Bu tür değişikliklere hazırlıklı olmalıyız.”