Rusya’da elektronik vize hakkında yeni açıklama

Rusya’da 1 Ocak’ta başlayacağı açıklanan ancak pandemi nedeniyle askıya alınan elektronik vize uygulamasının yakında yürürlüğe gireceği açıklandı.

Rusya’da kısa süreli bir e-vizenin bu yıl 1 Ocak’ta faaliyete geçmesi gerekiyordu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle kayıtlar, Rus hükümeti tarafından bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı.

Başta Çin, Japonya, Hindistan ve Türkiye olmak üzere 52 ülkenin vatandaşları bu vizeyle yakında, Rusya Federasyonu’na giriş yapabilecek.

KISITLAMALARIN KALDIRILMASINDA SONRA BAŞLAYACAK

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Departmanı Müdürü İvan Volınkina “Şimdi, yabancı devletlerle yapılan uluslararası anlaşmalar temelinde, Rusya’ya giriş için vizesiz rejimin 60 yabancı devletin vatandaşları için geçerli olduğunu vurgulamak istiyorum. Böylelikle Rusya Federasyonu hükümeti tarafından Rusya’ya giriş kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından 112 ülke vatandaşının pasaportlarına kağıt vize çıkarmadan Rusya Federasyonu’na giriş yapmasını bekliyoruz.”

ELEKTRONİK VİZE, ÇOK GİRİŞLİ OLABİLİR

Rusya’ya giriş için bir elektronik vizenin, çok girişli hale gelebileceği bildirildi.

Gazetemru.com’un haberine göre Konsolosluk Departmanı Müdürü İvan Volınkina bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Elektronik bir vizenin gelecekte çoklu giriş haline gelebileceğini göz ardı etmiyoruz. Aynı zamanda, böyle bir karar, biriken deneyimin analizine dayanarak ve göç tehlikesi dahil tüm faktörler dikkate alınarak yapılacak” ifadelerine yer verdi.