Bakan Ersoy: Sezonu Nisan’da başlatmayı hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk TV’de yayımlanan “Akşam Haberleri” programında Veyis Ateş’in turizme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2020 yılının turizm verilerine değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2020 sonuçlarımız netleşti. Yurt dışından 15 milyon turist hedefi koymuştuk. Ama 16 milyon ziyaretçi aldık. 12.1 milyar dolar gelir elde ettik. “Bizim rakibimiz kim yurt dışında?” diyorsanız, aslında Yunanistan ve İspanya.

“GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASYON PROGRAMINI KOPYALAMAYA ÇALIŞTILAR AMA BECEREMEDİLER”

Rakiplerimizle kıyasladığınızda, Avrupa genelinde Yunanistan ve İspanya’da kişi sayısında yüzde 80, gelirde yüzde 88 daralma olmuş. Bizim kişi sayısına baktığınız zaman yüzde 69, gelirde yüzde 65 daralma olmuş. Bu sonuçlara göre, geçen yıl biz daha iyi bir performans sergilemişiz. Biz bu performansı kamuyla ve özel sektörle hazırladığımız Güvenli Turizm Sertifikasyonu ile yaptık. Turizm sivil toplum kuruluşlarıyla çok bilinçli ve yoğun bir çalışma yaptık. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun da görüşlerini alarak, sertifikasyon programını çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik ve çok disiplinli şekilde uyguladık. Kanunla da bunların düzenlemesini yaptık. İlk etapta 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde sertifikasyon mecbur tutuldu. 1 Ocak’tan itibaren 30 oda ve üzerine mecbur tutuluyor. Nisana kadar bir aşama daha geriye çekeceğiz. Kanunla da disiplinli bir şekilde uygulandığı için dünyaya örnek teşkil etti. Birçok ülke bunu kopyalamaya çalıştı ama beceremedi.”

“YAZ SEZONUNU NİSANDA BAŞLATMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Ersoy, yaz sezonunu Nisan’da başlatmayı hedeflediklerini belirtirken, “Tabii bu çok yoğun bir şekilde başlayacak anlamına gelmiyor. Soft bir açılış olacak. Özellikle Akdeniz’den başlayacak, sonra güney ve kuzey Ege’ye doğru yayılacak. İlk etapta yerli turist ve Avrupa’dan gelen belli başlı turistlerle başlar. Nisan sonunda Rus bayramı var. 27 Nisan gibi başlar ve 10 Mayıs’a kadar sürer. Bütün Rusça konuşulan ülkelerde tatil dönemidir. Hemen akabinde Ramazan Bayramı var” ifadelerini kullandı.

2021’DE 31 MİLYON TURİST HEDEFİ

Bu yıl 31 milyon turist hedeflediklerine dikkati çeken Bakan Ersoy, “Bu bizim hedefimiz. Biz, “Bunu nasıl yaparız?” diye sektörle birlikte konsantre olduk. Amaç zaten buna konsantre olmak. “Niye yapamayız?” diye konuşan bir kitle de var. Geçen sezon da “Açılamaz” dediler açtık. “10 milyonu bulamazsınız.” dediler, 16 milyonu bulduk. Önemli olan, sektör olarak bu azmi göstermek, gerekli kuralları disiplinli bir şekilde yerine getirip sonuç almak. Zaten çalıştığınız, dikkat ettiğiniz zaman sonuç alıyorsunuz. Biz 31 milyonluk turist hedefini bu sene mutlaka sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, yabancı turistlerin salgın döneminde özellikle Türkiye’den gidenlerin hasta olup olmadığıyla ilgilendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Karşıdaki ülke, sizden dönüş yapan yolcunun sigorta kayıtlarına bakarak, hastalanıp hastalanmadığını tuşa basınca görüyor. Böyle bir otokontrol sistemi var. Geçen ay Alman Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nu ziyaret etti. Orada kendisinin söylediğini söylüyorum, “Sizin protokolünüz çok iyi çalıştı. Bize çok az vaka döndü” dedi. Türkiye’den geri dönenlerdeki vaka oranı Balkanlar’a göre çok daha düşük. İşinizi disiplinli yaparsanız, bu iş kontrollü bir şekilde gidiyor. Buna herkesin inanarak uyması lazım. Arada çürük yumurtalar her zaman olur. Onları tespit edip elemek de ilgili kurumların görevidir.”

“TÜRKİYE’DE TANITIMDA TEK SESLİLİĞE GEÇİYORUZ”

Turizmde 2023 hedeflerine de değinen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2023 yılına çok büyük bir turizm hedefi koyduk. 75 milyon turist, 65 milyar dolar hedefi. Bu anlamda 81 vilayete turizmi yaymamız gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin her köşesinde bir şey var. Çok fazla da turistik ürünü var. Bizim Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) “GoTurkey” diye bir sitesi var. Türkçe ve 6 dilde daha yayın yapmaya başlayacak. Biz şimdi 81 vilayetimizi örgütlüyoruz. İl kültür ve turizm müdürlükleri ve valiliklerle birlikte 81 vilayetin tanıtımını “goturkey” üzerinde şubat sonuna kadar yapacağız. 50’den fazla şehir kodlanmış durumda. İlk etapta 50’den fazla ürün, cruise, gastronomi, inanç turizmi, bisiklet turizmi, deniz, kongre… Çok rahat 100’e çıkarız. TGA, 81 vilayetin temsilcilerini mart ayında İstanbul’da toplayacak ve bunlara eğitim verilecek. Türkiye’de tanıtımda tek sesliliğe geçiyoruz. İlk kez Türkiye organize bir şekilde turizme giriyor.”