Pandemide İstanbul’da safari yaptık

Doğa ve Yaşam Kompleksi Park Of İstanbul - Poi Hayvanat Bahçesi

Pandemi dönemindeki mekanların kapalı olması bizi alternatif yerleri keşfetmeye yönlendiriyor. Hayatımda ilk kez gittiğim hayvanat bahçesini sizlere önermek için güzel bir seyahat rehberi yazısı hazırladım. İstanbul’un en büyük ve en kapsamlı doğa ve yaşam kompleksi olan Park Of İstanbul ile tanışmaya hazır olun! Park Of İstanbul nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti var mı, mekanları, otopark bilgileri ve çok daha fazlası bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Ziyaretçilerine 200 dönüm (200.000) metrekare alanda toplam 8 aktivite birden sunan kompleks, İstanbul’un Çekmeköy ilçesi Alemdağ semtinde yer alıyor.

İster hafta içi ister hafta sonu, siz ne zaman giderseniz gidin “Poi Hayvanat Bahçesi, Poi Macera Parkı, Poi Pony Club, Poi Restaurant & Cafe, Poi Mesire & Piknik Alanı, Poi Yöreseller, Poi Büfe & Çay Bahçesi, Poi Şarküteri” hizmetleri ile her anınızı dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Kapısı her yaştan ziyaretçiye açık olan Park Of İstanbul, İstanbul’un en büyük hayvanat bahçesini de içerisinde barındırıyor. Bu bölümle ilgili bagstage’de yaşadığım anılarla başlayacağım. 😊 Ardından bu güzel komplekste neler yapabileceğinizi #TGilekeşfet ‘meye başlayacağız.

Böyle poz verdiğime bakmayın donuyorum aslında. Solunda ayı, kurt, domuz sağında büyük kuşların olduğu bu verandadan hayvanları izleyebilirsiniz.
PARK OF İSTANBUL’DA KOMİK VE İLGİNÇ DENEYİMLERİM (Gülme Garantili)

Televizyonda meslektaşlarımın komik kamera arkası görüntülerine birçoğumuz şahit olmuşuzdur. Hatta bazılarımız o haber esnasında medya mensubu arkadaşların yanında olduğundan ne kadar zor bir meslek icra ettiğimize de yakından şahit olmuştur. Ve günün birinde kendimin de böyle komik bir olay yaşayacağını tahmin edebiliyordum.

Aa çanta mı o, ne var ki içinde? Dur bir bakayım, fiiiiyuuuuu TAAAKKKK! 🐒

Öncelikle hemen belirteyim burası ilk kez gittiğim hayvanat bahçesi oldu. Yani daha öncesinden hayvanat bahçesine gitmedim. Bu kompleksten içeri girer girmez rakun (Pek severim kendisini ama ya utangaçlığından ya da havanın soğuk oluşundan dışarı çıkmadı. Seslendiğimde bana attığı kısa kaçamak bakış haricinde ne yazık ki göremedim. 😔) ve kuati gibi hayvanların kafesinden sonra maymunlarla karşılaştım. Orta ve küçük boylu türlerinin yer aldığı maymun kategorisinde anlık irkilme durumu aslında yaşayacağım büyük olayın habercisi gibiydi ama ben fark edememişim.

Rhesus maymunu

Buradaki olay özetle şu; çantamdan telefonumu çıkartırken Rhesus türündeki maymunların uzak bir köşeden birden bire tel örgülere atlayarak beni korkutmaları. Hiç beklemediğiniz bir anda olduğunu gözünüzde canlandırın. Etki-tepki olayı. Refleks olarak geri adım atıp çığlık atabilir, argo söz söyleyebilirsiniz. Doğal olarak bende de bu oldu. Maymunumuzun atlamasında sebep ise çantamın içindekileri merak etmesi. Sanırım ona yiyecek bir şeyler vereceğimi sandı fakat hayvanat bahçesi kurallarına bağlı kalınması gerektiğini savunduğum için böyle bir şey yapmadım. Hem de zaten yanımda yiyecek içecek yoktu. (Siz de görevliler izin vermediği sürece hayvanlara bir şey vermemelisiniz. Bu onların yararına çok zararına olabilir.) Hayvanların çoğu elinizdeki eşyaları merak ettiğinden sincap, deve kuşu, lama gibi türlerde de bu durumu yaşadım. Ama maymundaki o ilk irkilme durumu olmadı.

Tüyleri ipek gibi 😍

Sırasıyla kafeslerini gezdiğim hayvanat bahçesinin en güzel ve asil duran kanatlılarıyla tanıştım: Sülünler. Her çeşidinin muazzam olduğu bu hayvanlardan ben en çok Sarı Altuni Sülün ve Altuni Sülüne hayran kaldım.

Fotoğraf: Sahra Gülal. Tatlı kedimizin bana nasıl hamle yaptığını bu fotoğraftan anlayabilirsiniz.

Küçük tatlı vahşi 🐆

Sonra kedigillerden küçük bir vahşi ile karşılaştım. Çok tatlı bir kediydi. Kafesine kontrollü bir şekilde telefonumu tuttuğum elimi soktum birkaç görüntü almak için seslendiğimde beni gördüğü oyun alanından hemen avını yakalayacakmış gibi bir pozisyona geçtiği için o gelmeden elimi geri çektim. Burada demek istediğim kendiniz ve çocuklarınız için dikkatli ve kontrollü olmanız. Sonuçta hayvanlar kafeslerinde ve temas kurmak isteyen sizsiniz. Burada olası yaralanma olaylarında hayvanlar değil akıl sahibi bizler sorumluyuz. Kurallara uymayı ihmal etmeyelim.

Sev beni, sev beeeniiii 🐶

Küçük vahşi kedimi bırakıp onun hemen yanında bulunan beyaz yavru köpeklere uğradım. Pek hareketliler ve kendilerini sevdirmek istiyorlar. Kendinizi dayanamayıp dokunurken bulabilirsiniz ama hayvanlara hastalık bulaştırma olasılığınızı düşünerek bu duygunuzu olabildiğince bastırmalısınız. Onlarda can.

Fotoğraf: Sahra Gülal

Büyük kediler rrrrıııııırrrr 🦁🐯

Ve sıra tabii ki bir hayvanat bahçesini hayvanat bahçesi yapan büyük kedileri görmeye geldi. İlk olarak pumayı ziyaret ettim. Kendisi benden oldukça uzaktaydı ve yakına hiç gelmedi. Hemen karşı bölümünde erkek ve dişi olmak üzere camlı bölmeden uyuyan iki aslanı gördüm. Rahatsız etmemek için sadece baktım bu iki güzelliğe. Ardından yetişkin olmasına daha var olan kaplanlarımızla karşı karşıya geldim. Erkek olanı ziyaretçilerle ve özellikle kendini sevdirdiği güvenlik görevlisiyle etkileşim kurmak adına kafesin yakın bölümünde durdu, yere yatıp bize çipil çipil gözleriyle bize baktı.

Fotoğraf: Sahra Gülal

Harry Potter’daki Hedwig sanki 🦉

Buradan hemen bahçenin orta bölümünde bulunan kafeslere yöneldim. Harry Potter’daki baykuşları görmüşsünüzdür. Aynı oradakilere benzer bir asil beyefendi-hanımefendi (cinsiyetini bilmiyorum) ile göz göze geldim. Amiyane tabirle çok cool bulduğum bu kuştan kendi yorumlamamla bir gülümseme ve bir de göz kırpma kaptım. 😊😉

Aman dikkat! 🦙

Hemen ardından ağaçların olmazsa olmazı sincap ile etkileşim kurdum. Biraz oynadıktan sonra büyük kanatlılar bölümüne geçtim. Yani lama, deve kuşu ve bilmediğim bir sürü küçük kuş alanına. Tükürme, ısırma ve gaga atma risklerinden dolayı kendileriyle pek iletişime geçmedim. 😂 Siz de geçmeyin bence.

Muhteşem üçlü 🐺🐗🐻

Burada yer alan verandanın sol tarafında kalan boz kurt, ayı ve domuz kafeslerine de yukarıdan bir selam verdim. Kurtların volta atarken birden bire sanki o yüksekliği aşıp çıkabileceği hissiyatına bürünsem de böyle bir şey olmadı. Sonuçta bu yerler ona göre yapılıyor değil mi? Benimki de hüsnü kuruntu. 😂

Fotoğraf: Sahra Gülal İşte hayvanat bahçesi maceramın baş oyuncusu. 🙂 Çekim yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Bir boynuz darbesi size değmeden de zarar verebilir! 🐐🐏🐑🦌

Ve işte yavaş yavaş beni bekleyen kaderime doğru bihaber ilerliyordum. Yani geyik-keçi-koyun bölümüne geldim. Rengi, dikdörtgen gözbebekleri, güçlü boynuzlarıyla kafesinin ziyaretçilerle yakın bir bölümünde duran Berberi Koyunu ile benim için pek hoş sonlanmayan iletişim sürecine başladık. Boynuz atma riskinden dolayı telefonumu tuttuğumun elimi kafesin üst bölümünden içeriye uzattım. Görüntülerde kafes tellerinin gözükmesini kim ister? Buraya kadar bir sorun yok. Fakat güzel koyunumuz o esnada boynunu sağa sola çevirerek saldırıya hazırlanıyormuşçasına hareketler yapıyormuş. Ben hiç öyle olduğunu düşünmedim. Bu şekilde verimli bir görüntü alamadığım için “kafesin dışından” hafif uzaklıkta yere eğilerek koyunumuzun hizasından çekim yapmak istedim. Ben kayıt tuşuna basarken o bir anda gelip (beni korkutmak için yaptığını düşünüyorum) tel örgülere boynuz-kafa attı. Burayı slow motion çekimiyle düşünün; böyle bir etkiyi siz telefon ekranından görüyorsunuz ve ardından gelen ses ile korkup çamurlu alana geriye doğru kendinizi atıyorsunuz. Bir an kafesin orada olduğunu unutmuşsunuz. Ben de gülmekle ağlamak arasında gidip geldiğim anlık büyük korku yaşadığım ve sertçe düşmenin ortasında olayı idrak etmeye çalışıyorum. Kendi düşüşüme bir de gülmekle vurduğum bu an sonrası üstümü başımı temizlemekle geçirdim. Birkaç gün omuz ağrısı çektim. Bana da mesleğim uğruna yaşadığım güzel kamera arkası anısı kaldı. Koyunumuz da eminim beni bu kadar korkutmayı başardığı için pek mutludur. ☺️ Hayvanat bahçesi maceram burada sonlanırken hala ara ara aklıma gelen bu anı beni kahkahaya boğuyor.

Sizin de ilginç ve komik anılarınız varsa #TGilekeşfet yorumlarına bekleriz efenimmm. 👇

DOĞA VE YAŞAM KOMPLEKSİ PARK OF İSTANBUL’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ?
 1. 60 türden 450 adet hayvanı yakından görebileceğiniz hayvanat bahçesinde harika dakikalar geçirebilirsiniz.
 2. Çocuklarınız için Pony Club Binicilik alanında at binme coşkusunu birlikte yaşayabilirsiniz
 3. Yeşillikler içerisinde dinlenip keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz Poi Büfe & Çay Bahçesi‘nde vakit geçirebilirsiniz.
 4. Macera parkurunda ağaçlar arasından ipler üzerinden geçiş yaparken nefesinizi tutacağınız ve kalp ritimlerinizi en yüksek seviyede hissedeceğiniz, heyecanlı aktiviteler yapabilirsiniz.
 5. Mesire alanında size açık hava restoran konseptinde sunulan masalarda barbekünüzü yakıp keyifle doğanın ve yeşilliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Siz bunun keyfini sürerken çocuğunuzda Çocuk Parkında gönüllerince eğlenebilir.
 6. Poi Restaurant & Cafe‘de ise günün yorgunluğunu lezzetli bir menü söyleyerek atabilirsiniz.
PARK OF İSTANBUL’DA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Kompleks için merak edilen ve sıkça sorulan sorulara geçmeden önce pandemi nedeniyle sadece HAYVANAT BAHÇESİ VE MACERA PARKI‘nın açık olduğunu belirtelim. Bu alanlar dışında kalan Piknik Alanı, Poi Restaurant & Cafe, Poi Yöreseller bölümleri kapalıdır. Yeni tip koronavirüs tedbirlerince İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı koronavirüsle mücadele kapsamında yeni genelgeye istinaden kompleks gerekli hijyen, maske, mesafe tedbirlerini almış bulunuyor. Fakat bu farkındalık sadece tesisin dikkati ve özeni ile olmayacağından sizlerin de bu kurallara riayet etmesi gerekiyor.

PARK OF İSTANBUL’A NASIL GİDİLİR?

ÖZEL ARAÇLA: Altunizade, Ümraniye , Çekmeköy Şile Yolu istikameti üzerinden, Nişantepe, Özyeğin Üniversitesi istikametine ilerleyip; Alemdağ yönüne geçiş yapıp ulaşım sağlayabilir, ya da Taşdelen, Alemdağ istikametini takip edip alanımıza ulaşabilirsiniz.

MARMARAYLA: Üsküdar Marmaray istasyonundan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy hattına geçiş yapıp Madenler İETT Otobüs durağından Nişantepe istikametine gitmekte olan, 11A – 11NM – 14A – 522 – 522N hatlı otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

ÜSKÜDAR: Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metro hattında geçiş yapıp Madenler İETT Otobüs durağından Nişantepe istikametine gitmekte olan, 11A – 11NM – 14A – 522 – 522N hatlı otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

ALTUNİZADE: Şile Yolu Üzerinden 11A hatlı İETT Otobüsü ile tek vesait olarak yada metro aktarması yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.

KADIKÖY: Kadıköy – Ataşehir – Dudullu OSB – Alemdağ istikametine 14A veye 14AK hatlı İETT otobüsleri ile direk ulaşım sağlayabilirsiniz.

4.LEVENT-KAVACIK: 4.Levent – Kavacık – Çekmeköy – Madenler istikametine 522N hatlı İETT otobüsüyle direk ulaşım sağlayabilir ya da 522T hatlı otobüsler ile Madenler İETT Otobüs durağından Nişantepe istikametine gitmekte olan, 11A – 11NM – 14A – 522 – 522N hatlı otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

SULTANBEYLİ – SANCAKTEPE – SAMANDIRA: Bulunduğunuz bölgeden Çekmeköy Madenlere aktarma yapabilir, Madenler İETT Otobüs durağından Nişantepe istikametine gitmekte olan, 11A – 11NM – 14A – 522 – 522N – hatlı otobüs hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

PENDİK – KARTAL: Bulunduğunuz bölgeden; 132ÇK hatlı otobüs ile Taşdelen’e aktarma yapabilir, Taşdelen İETT Otobüs durağından, 131Y hatlı otobüs ile Madenler iETT durağından, Nişantepe istikametine gitmekte olan, 11A – 11NM – 14A – 522 – 522N hatlı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ulaşılacak Durak İsmi ÇATALMEŞE DURAĞI

PARK OF İSTANBUL’A NE ZAMAN GİDİLMELİDİR?

Bu soru sizin hayat koşullarınız ve müsaitlik durumunuza bağlı olsa da benim kişisel deneyimim ile özellikle pandemi döneminde olduğumuzdan (hafta sonu yasağını hesaba katmazsak) mutlaka hafta içi bir gün gitmenizi öneriyorum.

Mevsimsel olarak ise bu süreçte malum hepimiz evlere kapanmış vaziyetteyiz ve bundan da oldukça sıkıldık. Bu nedenle hem siz okuyucularım için yeni ve deneyimlenmiş bir seyahat yazısı hazırlamak hem de sıkılmışlığımı biraz olsun gidermek adına kompleksi havaların pek soğuk olduğu bu dönemde ziyaret etmek zorunda kaldım. “Neden zorundalık diyorsun” derseniz; çünkü havanın soğuk olmasından dolayı hayvanların çoğu dinlendikleri kapalı alanlarında vakit geçiriyor. Genellikle uyku halinde olduklarından dışarı kafeslerine çıkmıyorlar ve neticede çoğu hayvanı göremeden dönmek zorunda kalıyorsunuz.

Ayrıca alanlar açık hava olduğundan bu soğuktan siz de etkileniyor ve verimli vakit geçiremiyorsunuz. “Yok illa ben bu dönemde gideceğim” derseniz burnunuzun akması, ellerinizin hareket ettiremeyecek kadar donması, kar ya da buzlanmadan dolayı kayıp düşme ihtimaliniz, toprak alan olduğundan yağışla birlikte çamurlaşan bir zemin ile karşı karşıya kalacağınızı belirteyim. O yüzden aşırı sıcak ve kalabalık olacağını tahmin ettiğim ne yaz aylarında ne de az önce bahsettiğim sebeplerden dolayı kış aylarında gitmek yerine, en uygun ilkbahar sonra da sonbahar aylarını tercih etmenizde fayda var.

PARK OF İSTANBUL’DA GİRİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Komplekse fiziki olarak gitmeden önce internet sitesi üzerinden bilet satın alabilirsiniz. Bu biletler 1 ay boyunca tek seferlik giriş için geçerli. Yani örneğin biletinizi bugün alıp haftaya bir gün tek giriş için kullanabilirsiniz. Güncel fiyat bilgilerini buradan takip edebilirsiniz: Park Of İstanbul Ücret Bilgileri

Mart sonuna kadar Hayvanat Bahçesi için geçerli fiyat tarifesi şu şekilde:

 • Yetişkin 49 TL,
 • Çocuk (3-17 yaş), 65 Yaş & Öğretmen – Öğrenci ve Emniyet Mensuplarına 39 TL,
 • 1. Derece Gazi-Şehit yakınları, engelli ve 0-36 aylık bebek ziyaretçilere ücretsiz.

Macera Parkı içinde yer alan 8 aktivitenin geçerli fiyat tarifesi:

 • Dev Salıncak – Mini ATV (Çocuk): 20 TL
 • Salto Trambolin – Çocuk İp parkuru: 30 TL
 • İnsan Sapanı: 35 TL
 • Zipline: 40 TL
 • Roller Coaster Zipline – İp Parkuru: 50 TL

Mesire Alanı için geçerli fiyat tarifesi:

 • Kampanyalar dahilinde 6 kişilik masa 150 TL
 • Masa ile birlikte barbekü, köz ve servis malzemeleri tesis tarafından verilmektedir. Et ve piknik malzemelerinizi tesisin şarküteri bölümünden temin edebilirsiniz. Buradaki ürünler kompleksin kendi çiftliğinden tedarik edilip tesisinde işlenmektedir.

Yetişkin At Binicilik için geçerli fiyat tarifesi:

1 tur 20 TL – 3 tur 30 TL

Pony Club Binicilik için geçerli fiyat tarifesi:

1 tur – 10 TL
2 tur – 15 TL
3 tur – 20 TL
4 tur – 25 TL
5 tur – 30 TL

Otopark ücreti

Gün boyu araç parkı 10 TL
Otoparka hafta sonları ve resmi tatillerde MİNİBÜS – MİDİBÜS – KAMYONET vb. araçların girişi yasak.

PARK OF İSTANBUL ÇALIŞMA SAATLERİ

Pandemi koşullarından dolayı sadece iki alanın açık olduğu komplekste Hayvanat Bahçesi ve Macera Parkı 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

PARK OF İSTANBUL’DA HANGİ HAYVANLAR VAR?

MEMELİLER: Ceylan, Zebra, Lama, Karaca, Deve, Beyaz Alageyik, Benekli Alageyik, Berberi Koyunu, Ankara Keçisi, Cüce Keçi, Saanen Keçisi, Kamerun Koyunu, Alpaka, Buzağı, Boz Ayı, Boz Kurt, Aslan, Kaplan, Domuz, Kırmızı Elli Tamarin Maymunu, Cüce İpek Maymunu, Vervet Maymunu, Rhesus Maymunu, Su Faresi, Rakun, Kuati, Feret, Oklu Kirpi, Midilli, Pony, Kanguru, Tavşan. 🐖🐏🐑🦙🐐🦌🐒🐦🐴🐅🐆🦓🐪🦘🐇🐿️🐎

SÜRÜNGENLER: Timsah, İguana, Piton Yılanı, Kayman Timsahı. 🐍🐊🦎

KANATLILAR: Emu Kuşu, Deve Kuşu, Hokko Kuşu, Flamingo, Leylek, Kaz, Martı, Şahin, Kartal, İjima Bakır Sülün, Sarı Altuni Sülün, Altuni Sülün, Gümüş Sülün, Siyam Ateşi Sülün, Himalaya Monal Sülün, Gri Orman Tavuğu, Bech Tavuğu, Saz Horozu, Tavus Kuşu, Güvercin, Sultan Papağanı, Rozella Papağanı, Monk Papağanı, Joko Papağanı, Hint Bülbülü, Keklik, Bıldırcın, Hindi, Ördek, Kuğu. 🦉🦆🦅🐔🐓🦃🦜🦩🦢

Hayvanların detaylı fotoğraflarına ulaşmak için tıklayın: Poi Hayvanat Bahçesi

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Çatalmeşe Mahallesi, 30 Ağustos Cd. Mesire Alanı No: 3 Alemdağ – Çekmeköy / İstanbul
E-Posta: bilgi@parkofistanbul.com
Telefon: 0216 363 44 44 – 0216 363 44 54