Almanya, Çek Cumhuriyeti ile Avusturya sınırlarını kapattı

Last Updated on 15 Şubat 2021 by Turizm Günlüğü

Almanya, koronavirüsün mutasyona uğramış türlerinin yayılmasının önlenmesi amacıyla Çek Cumhuriyeti ile Avusturya’nın Tirol bölgesindeki sınırlarını kapatma kararı aldı. Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer yaptığı açıklamada, uygulamasının “kesinlikle kabul edilmez” olduğunu söyledi.

Gece yarısı yürürlüğe giren karar gereğince sınırlardan sadece kamyon şoförleri ile ulaşım ve sağlık alanında çalışan kişiler giriş yapabilecek. Ayrıca bu kişilerin de PCR testi yaptırması ve testlerinin negatif çıkması şartı bulunuyor.

Avusturya İçişleri Bakanı Nehammer “kesinlikle kabul edilmez”

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, yaptığı açıklamada, Tirol’de etkili olan mutasyona uğramış virüs türü nedeniyle Almanya’nın bu bölgeden geleceklere yönelik seyahat yasağı uygulamasının “kesinlikle kabul edilmez” olduğunu söyledi. Nehammer, Almanya’nın sınır düzenlemesinin aceleyle alınmış bir karar olduğunu ve bu durumun kaosa yol açacağını ileri sürdü. Tirol’ün Avrupa’da önemli bir bağlantı noktası olduğunu kaydeden Nehammer, bu bölgenin güney ve kuzey ülkelerini birbirine bağlayan önemli bir geçiş noktasında yer aldığını, salgının yayılmasını önlemek için alınan kararın yerinde olmadığını savundu.

Avusturya Dışişleri Bakanı, mevkidaşlarıyla görüşerek kaygılarını dile getirdi

Dışişleri ve Avrupa Bakanı Alexander Schallenberg de sınır kapatma kararının fayda sağlamak bir yana zarara yol açacağını, bu durumu Alman ve İtalyan mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyledi. Schallenberg, ayrıca Almanya ve İtalya’nın Viyana’daki Büyükelçileriyle görüşülerek, ülkesinin kaygılarının aktarıldığını dile getirdi.

Almanya İçişleri Bakanlığı 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Covid-19’un mutasyona uğrayan türlerinin yoğun olarak görüldüğü Çekya ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere 14 Şubat’tan itibaren sınırları kapatacağını duyurmuştu. Avusturya’da iktidar Tirol’da hızla yayılan mutasyona uğramış Covid-19 türü nedeniyle bu bölgeye seyahat sınırlaması getirmiş, buradan ülkenin farklı bölgelerine gideceklerin negatif test sonucu ibraz etmeleri gerektiği açıklanmıştı.