Başarılı bir sezon geçirmek isteyenlerin atması gereken 5 adım!

2021 yaz sezonunda turizm şirketlerinin, büyük bir patlama yaşaması bekleniyor. Bu 12 haftalık dönemde başarılı bir sezon geçirmek isteyen acente ve otellerin atması gereken beş önemli adım.

Turizm şirketleri, artık günü kurtarmak için çalışıyor. Koronavirüs aşılanmasının başlamasıyla birlikte şirketlerin yaz sezonu hazırlıklarının da başlaması gerekiyor. McKinsey’e göre, Kovid-19 vaka sayısının Çin’deki azalmasıyla birlikte, birinci planda iç hatlardaki turistik gezilerin artması gerekiyor.

Koronavirüs ile birlikte bu yaza hazır mısınız?

2021 yaz sezonunda turizm şirketleri için, büyük bir patlama yaşanması bekleniyor. Bu 12 haftalık dönemde şirketler, mümkün olduğunca gelir elde etmek için ellerinden geleni yapmalı ve bir yıla aşkın süredir yaşadıkları maddi kayıpları telafi etmeli.

Başarılı bir sezon geçirmek isteyenlerin atması gereken beş adım

1- Nakit akışının ayarlanması

İşletmenin hayatta kalmak için ihtiyacını karşılayacak nakit akışı verilere ulaşılmalı, gerekli durumlarda danışmanlık almaktan kaçınılmamalı. Böylece yaz sezonu ile ilgili beklentiler saptanırken, hedefe ulaşmak için gerekli adımlar daha emin bir şekilde atılabilir. Bu planlamada, nakit akışındaki sıkıntıların halledileceği gibi bir tablo ile karşılaşıldığında, ek kredi alma gibi bir ihtimal bulunmakta.

2- Envanter ayarlaması

Yaz sezonu için uygun envanteri stoklayın. Bazı hizmetlerdeki talep artışı için yaz sezonunda kullanımıma gerek olmayan hizmet ve ürünleri kullanmayı ön plana alın.

3- Personel Alımı/Ayarlaması

Mevsimlik personel alarak Nisan ayına kadar kontrat yapın. Elemanlar içinde bulunduğunuz şartlardan dolayı bu durumu anlayışa karşılayacaklardır.

4- Sosyal mesafe hazırlıkları

Bütün hazırlıklar ve envanter sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmalı.

5- Pazarlama Üretimi

Yaz sezonu gelmeden pazarlama hareketlerine başlayın, mümkünse erken rezervasyonlarını alın. Bir an önce yatırımcılarla iletişime geçilip ve görüş paylaşılmalı. Şirketin rahat bir şekilde yazı geçirebileceği hakkında karasız yatırımcılar ikna edilmeli.

En önemli soru: Yaz sezonundaki talebi karşılayabilecek miyim?

Kamp alanları ve karavanlar sosyal mesafe kurallarından dolayı talepte büyük bir patlama yaşıyor. Bu tarz şirketler yaz sezonu için çok iyi şekilde hazırlanmalı.

Şirket sahiplerinin kendilerine sorması gereken soruların başında ise “yaz sezonundaki talebi karşılayabilecek miyim” gelmeli. Bu sorunun cevabına göre kendilerini en iyi şekilde hazırlamalılar. Elbetteki son karar hükümetin koyacağı seyahat kısıtlamalarına bağlı.