Sunset Travel DMC MICE Yönetim Direktörü Burcu Gürol’dan 2021 öngörüleri

Sunset Travel DMC MICE Yönetim Direktörü Burcu Gürol
Sunset Travel DMC MICE Yönetim Direktörü Burcu Gürol

Last Updated on 20 Şubat 2021 by Yaşar Çelik

Sunset Travel DMC MICE Yönetim Direktörü Burcu Gürol, 2021 yılında aşı çalışmalarının hız kazanması ve başlatılan aşı pasaportu uygulaması ile seyahatlerde artış olacağını söyledi.

Pandemi döneminde turizmi değerlendirmek için bir araya geldiğimiz  Burcu Gürol, turizm sektörü açısından umutlu sinyaller verdi. Şehir ve sahil otellerinin 2021’i nasıl geçireceğine dair ipuçları paylaşan Gürol, bu yıl öne çıkacak yurt içi ve yurt dışı vizesiz destinasyonları da sıraladı. MICE sektörüne yönelik is Mayıs ayına işaret etti. İşte röportajımızın detayları:

2021 yılında seyahat olur mu?

2021’de seyahatlerin başlayacağını düşünüyoruz. Aşı çalışmalarının hız kazanması ve başlatılan aşı pasaportu uygulaması ile seyahatlerde artış olacaktır. Ülkeler şu anda seyahat kısıtlamalarını kaldırmak adına bu uygulamayı yürürlüklerine koymaya başladılar ve Dijital koronavirüs aşısı pasaportu uygulamasını ilk uygulayan ülke Bahreyn oldu. Tabi bu aşı pasaportu ile ilgili de ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar bazı ülkelerin seyahatlere başlamasını biraz imkansız hale getiriyor olsa da, pasaport uygulamasına onay veren Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Rusya ve Afrika gerekli düzenlemelerini bu doğrultuda yapacaklardır.

2021’de öne çıkacak yurt içi destinasyonalar hangileri olacak?

2020 yılında insanlar doğa ile iç içe olan destinasyonlara yönelip, evlerde ve ofislerde kapalı kalmanın getirmiş olduğu etkiyle Ege ve Akdeniz sahillerine yönelmişlerdi. Aynı talebin 2021 yılı için de olacağı düşüncesindeyim. Hatta bu etkinin önümüzdeki yıllarda uzun süre devam edeceğine de inanıyorum.

İstanbul gibi metropol olan şehirlerde, gerek iş seyahatleri gerekse turistik seyahatleri ile yaz aylarında gördüğü yoğunluğu pek yakalayabileceğini düşünmüyorum.

Peki, 2021’de öne çıkacak yurt dışı vizesiz destinasyonalar hangileri?

Vizesiz uygulamaya Azerbaycan da katıldı. Bu ülkede mutlaka bu rahatlığın etkisiyle öne çıkacaktır. Ayrıca Hırvatistan yine aynı şekilde. Kıbrıs zaten yakın mesafesi ve uzun süren yaz mevsimi nedeniyle yine en fazla talep alan ülkelerden olacaktır. Fakat coronavirus önlemleri kapsamında her oteli tam kapasiteli açacaklarını pek düşünmüyorum. Bu yüzden bu destinasyonlar önlemlerin izin verdiği ölçüde ancak seyahat edilebilir olacaktır.

Şehir otelleri 2021’i nasıl geçirecek?

İstanbul’da 2019 yılında 15 milyon yakın gelen turist sayısı, 2020 yılında 5 milyona düştü. Türkiye’ye gelen turist sayısı %71.7 azalarak 12 milyon 734 bine düştü. İstanbul’un Türkiye içindeki payı %39,3 artmış gözükse de Akdeniz ve Ege bölgesinin normale dönmesi durumunda yine eski payına geri dönecektir.

Otellerin 2021 yılında doluluk oranlarının yıl genelinde %50 – %60 ortalama arasında geçireceği kanısındayım. Belli bazı otellerin dolulukları pandemi döneminin başlaması ile %70-80 oranlarında gerçekleşmiş olsa da, İstanbul’da aktif şu anda İşletme Belgeli toplam oda sayısı 48 bin 798.

Diğer şehirlerimizde ise bu oranın %40- %50 arasında gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Sahil otelleri 2021’i nasıl geçirecek?

Sahil otelleri 2021 yılının ilk dönemini kimileri açık kimileri ise kapalı olarak geçiriyor. Bazı sahil bölgelerimizdeki otellerimiz ise hiç açılmadı 2020 yılında. Açık olan otellerimiz ise %50 ortalama doluluk ile yılı kapattılar. Kapalı otellerin bazıları 2021 yılında hala açıp açmama konusunda tam net bir karara da varmış değiller. Tabi bu süreçte Nisan ayında açılmaya hazırlanan otellerimiz ve hiç kapanmayan otellerimiz ile 2021 yılında 2020 yılına oranla daha iyi bir tablo beklediğimizi düşünüyorum.

Ana pazarlarımız zaten belli ve bu bölgelere yine yoğunlaşılarak, Rusya ve Avrupa’dan hızlı bir başlangıç bekliyoruz. İç pazarda ise erken rezervasyon sürelerinin Nisan ve hatta Mayıs ayının sonuna kadar uzayacağını ve bunun insanları seyahat etmeye biraz daha teşvik etmesiyle belki hedeflenen doluluklar yine yakalanmayabilir ama mutlaka 2020 yılından daha iyi geçireceğini düşünüyoruz.

2021’de yurt içi yurt dışı MICE sektörü öngörüleriniz nelerdir?

Pandemi nedeniyle MICE turizmi maalesef yapılamadı. Planlanan tüm organizasyonlar iptal edildi veya ertelenmek durumunda kaldı. Aşı çalışmaları ile birlikte Mayıs ayı itibariyle başlamayı düşünüyoruz. Tüm hazırlıklarımızı bu yönde hızlandırdık. Bazı ülkeler hala pandemi nedeniyle seyahat etmeye veya organizasyonlarını farklı bir ülkede yapmayı erken olarak düşünüyor. Bu yüzden Eylül ve Ekim aylarını planlama için daha uygun buluyor. Şu anda Mayıs ayında İstanbul’da yapılması planlanan organizasyonlarımız ile başlayıp 2021 yılında çok daha iyi bir yıl geçirmeyi hedefliyoruz.

Haziran ayı için de özellikle yurt içindeki sektör paydaşlarını bir araya getirmek, networking ve motivasyon için 4-5 Haziran 2021 tarihlerinde İstanbul Life Park’ta Summer MICE Fest düzenlendi. Bu organizasyonun sektöre bir hareketlilik ve canlılık getireceğine inanıyorum.

2020 yılında yapılması planlanmış uluslararası festivallerimiz, yine pandemi nedeniyle 2022 yılına ertelendi. Yurt içi kurumsal toplantı ve etkinliklerin 2021 yılının ikinci döneminde olacağını düşünüyoruz. Çünkü firmalar pandemi nedeniyle hala ofislerinden değil home office şeklinde çalışıyorlar.