Restoranlarda oturma düzeni nasıl olacak?

Yeni coronavirus tedbirleri kararlarının açıklanmasıyla düşük, orta ve yüksek risk grubunda yer alan illerdeki kafe, restoran, lokanta gibi yeme-­içme yerleri belirlenen kurallara göre faaliyet gösterebilecek.

Uzun süredir kapalı olan yeme-içme işletmeleri yeni kararın açıklanmasıyla rahat bir nefes aldı. Düşük, orta ve yüksek (Mavi-Sarı-Turuncu) risk grubunda yer alan toplam 64 ilde bulunan lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri şu kurallar çerçevesinde yeniden hizmet verebilecek:

AKŞAM 19.00’A KADAR AÇIK OLACAKLAR

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00­ – 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid­-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde %50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa ­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00 – ­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­-al şeklinde, 21.00­ – 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLERDE PAKET SERVİS VE GEL-AL HİZMETİNE DEVAM

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri ise 10.00 – 20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­-al şeklinde, 20.00­ – 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. İşyeri içerisinde hizmet sunamayacaklardır.

KIRMIZIÇok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Covid­-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek­1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme – ­içme yeri için Ek­2’de örneği verilen oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecektir.

HES KODU OLMAYAN ALINMAYACAK

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.

YEME-İÇME MEKANLARININ AÇILDIĞI İLLER

MAVİ – Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller: Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

SARI – Orta Risk Grubunda Yer Alan İller: Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

TURUNCU – Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller: Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

İŞTE AÇILAN YEME-İÇME MEKANLARINDA OLMASI GEREKEN OTURMA DÜZENİ

SALGIN ÖNCESİ

SALGIN SONRASI