Alman seyahat acentaları yaz sezonuna kötümser başlıyor

Last Updated on 4 Mart 2021 by Turizm Günlüğü

Alman seyahat endüstrisinin temsilcileri, turizm hareketliliğinin Mayıs ayından önceden yeniden başlamasının mümkün olmadığını ve 2021 yılında turizm gelirleri açısından 2019 yılı rakamlarının ancak yarısına ulaşılabileceğini öngörüyor.

ITB Berlin Fuarı öncesinde Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV), Alman seyahat endüstrisine ve turizm sektörüne yönelik son pazar ve piyasa araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Açıklanan veri ve öngörüler, bu yıl için de düşük seviyede bir sezona işaret etti.

ANCAK %20’SİNE DENK GELDİ

Travel Data & Analytics (TDA) tarafından gerçekleştirilen pazar araştırmasına atıfta bulunan DRV, “Şubat ayının ortasından bu yana rezervasyonlarda biraz artış yaşandığını ancak bu yılki rezervasyonların geçen senenin aynı döneminde gerçekleştirilen rezervasyonların (COVID-19’un pandemiye dönüşmeden önceki süreçte) sadece %20’sine denk geldiğini” açıkladı.

DRV Başkanı Norbert Fiebig ise, “Coronavirus pandemisi nedeniyle %80’in üzerinde yaşanan gelir kaybını, 2021 yılında da telafi etmek mümkün görünmüyor. Şu anda tahminde bulunmak zor olsa da, seyahat acentaları ve tur operatörleri bu yıl ancak 2019 yılında elde edilen gelir ve rakamların ancak yüzde 50’sine ulaşabilecek gibi görünüyor” dedi.

YUNANİSTAN VE TÜRKİYE TALEP GÖRÜYOR

Almanya’da ilkbahar dönemi ve Paskalya tatili için seyahatler konusundaki belirsizlik nedeniyle rezervasyonlar minimum düzeyde gerçekleşiyor. TDA araştırmasının verilerine göre; gerçekleştirilen rezervasyonların %60’ı yaz sezonu, %25’i ise sonbahar sezonu ve gelecek yıl için yapıldı.

Destinasyonlar açısından Yunanistan ve Türkiye tatilleri rezervasyonlarda en fazla talep görürken; Balear Adaları’na yönelik rezervasyonlar ise zayıf bir seyir izliyor.

Alman tatilcilerin bazıları ise 2022 yazı için uzun mesafeli seyahatler veya cruise turları için rezervasyon yapıyor.

TURİZM BU YAZ YENİDEN BAŞLAYACAK MI?

DRV’nin Şubat ayı sonunda, 600 üye şirketin temsilcilerinin görüşlerini alarak gerçekleştirdiği ankete göre; katılımcıların yaklaşık üçte biri ilkbahar döneminde, diğer üçte birlik kısım ise yaz sezonunda turizm hareketlerinin yeniden başlayacağını öngörüyor.

Finansal açıdan, seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin yaklaşık % 90’ı bu yıl için; 2019 yılı, korona öncesindeki dönemlerde elde ettikleri yıllık gelirin en fazla %50’si oranında gelir elde etmeyi bekliyor. Diğer yarısı ise 2019 yılı seviyesinin %25 ila % 50’si arasında bir gelir elde etmeyi bekliyor.

DAHA HIZLI AŞILAMA

DRV anketine katılanların % 75’i, müşterilerin Almanya’ya döndüklerinde olası bir karantina süreci nedeniyle şu an rezervasyon yapmadıklarını söyledi.

Ezici bir çoğunluk ise, nüfusun aşılanmasının hızlandırılması çağrısında bulundu ve çoğu aşılanmış insanların kısıtlama olmaksızın seyahat edebilmesi gerektiği fikrini destekledi.