Otelinizin RevPAR’ını artırmak için 10 strateji

Last Updated on 29 Mart 2021 by Turizm Günlüğü

2021’de hala ADR’ye RevPAR’dan daha fazla önem veriyorsanız bu yazı tam size göre. RevPAR’ın gücünü anladığınızda, daha iyi oda fiyatları planlayabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. Otelinizin RevPAR’ını artırmak için kanıtlanmış 10 strateji listeledik.

Hotel RevPAR, Müsait Oda Başına Gelir anlamına gelir. İş performansınızı izlemek için kullanmanız gereken önemli bir metriktir. Tamamen oda geliridir ve yiyecek ve içecek, spa, çamaşırhane, oda servisi, turlar veya bir müşterinin kaldığı süre boyunca kullandığı herhangi bir hizmet gibi ek hizmetleri içermez. Bu şekilde, tesisteki mevcut her odanın değerini anlayabilirsiniz. RevPAR günlük, aylık veya yıllık olarak hesaplanır.

Otel sektöründe RevPAR’ın önemi

RevPAR, sadece otel gelirinizdeki bir KPI değildir ve size şu konularda yardımcı olur:

Oda fiyatlarını daha iyi planlama: odalardan elde etmek istediğiniz kâra karar verebilirsiniz. Kâr yüzdesine bağlı olarak, öngörülen RevPAR’ı hesaplayabilir ve ardından buna göre oranlara karar verebilirsiniz.

İş performansınızı ölçer: Yukarıdaki noktada belirtildiği gibi, RevPAR ile karlı oda fiyatları için strateji oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde, daha yüksek doluluk ve RevPAR’a sahipseniz, bu, otelinizin mükemmel performans gösterdiği anlamına gelir.

Otelinizin RevPAR’ını artırmak için kanıtlanmış stratejiler

RevPAR’ın önemli olduğunu gördük. Soru şu ki, nasıl artırılır? Otelinizin RevPAR’ını etkileyen birden çok faktör vardır. Hepsini analiz ettik ve bu stratejileri oluşturduk. Daha iyi anlamak için stratejileri iki bölümde sınıflandırdık:

Birincil stratejiler: Bu stratejiler, RevPAR’ınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. Bunları uygular uygulamaz, RevPAR’ınız üzerinde anında bir etki göreceksiniz.

İkincil stratejiler: Bu stratejilerin RevPAR’ınız üzerinde dolaylı bir etkisi olacaktır. Bu stratejileri uyguladığınızda, RevPAR’ınızda anında bir artış görmeyeceksiniz. Bunun yerine, sonuçları bir süre sonra aşamalı olarak göreceksiniz.

Önce birincil stratejileri anlayalım

1. Gelir yönetimini uygulayın

Gelir yönetimi, doğru odayı doğru müşteriye, doğru zamanda ve doğru fiyata satmak anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, gelir yönetimi tamamen fiyatları talebe ve arza göre ayarlamakla ilgilidir. Talep arttıkça oda fiyatlarınızı artırmanız gerekir.

Peki bunu nasıl sık sık yaparsınız?

Bu günlerde, entegre kanal yöneticileri ve rezervasyon motorları bu doluluk oranına göre fiyatlandırmayı kendi başlarına halledebilirler. Tek yapmanız gereken, farklı doluluk plakaları tanımlamak ve her bir döşeme için farklı oranlar belirlemektir. Yazılım, doluluk seviyesi değiştikçe fiyatları otomatik olarak güncelleyecektir.
Odalarınız doluluk durumuna göre optimum fiyata satıldığında, kesinlikle daha yüksek RevPAR ve gelir elde edersiniz.

2. Farklı fiyatlandırma stratejileri uygulamak

RevPAR’ın ADR’nizle doğru orantılı olduğunu zaten tanımlamıştık. ADR ne kadar yüksekse, RevPAR’ınız o kadar yüksek olacaktır. Ancak bu, oda fiyatlarınızı o kadar rastgele artırdığınızı, otelinizin satılamaz hale geldiği anlamına gelmez. Oda fiyatlarınızı artırmak için stratejik bir yaklaşıma sahip olmanız gerekir.

Örneğin

• Yüksek sezonlar ve düşük sezonlar, hafta sonu ve hafta içi günler için farklı fiyatlandırma stratejileri uygulayın
• Müşteri segmentleri için farklı oda fiyatları yaratın. iş seyahatinde olanlar, tatil amaçlı seyahat edenler vb.
• Rekabet analizi yapmak ve rakipleriniz arasında pazardaki bir oda türü için en uygun fiyatı bulmak isteyebilirsiniz.

3. Doluluk yüzdenizi ve ADR’nizi dengelemek

RevPAR, iki önemli ölçüme bağlıdır: ADR ve doluluk. Birçok otel işletmecisi, gelir yönetiminin diğer tüm yönlerini göz ardı ederek hala yüksek doluluğu operasyonel hedef olarak görüyor.
Sadece sabit bir ADR’ye ve yüzde 100 doluluğa odaklanmamalısınız. Otelinizin RevPAR’ını artırmak için ADR’niz etrafında oynayabilirsiniz.

4. Doğrudan rezervasyonlara odaklanın

Kuşkusuz, OTA’lar size daha fazla rezervasyon almada önemli bir rol oynar.
Bir yandan rezervasyon alıyorsunuz, diğer yandan odanızın gelirinin önemli bir kısmını OTA komisyonları olarak kaybediyorsunuz. Bunu telafi etmek için, daha fazla doğrudan rezervasyon almaya odaklanmalısınız. Tek yapmanız gereken, web sitenizin ziyaretçilerini rezervasyon yapanlara dönüştürebilen, otel web sitenize entegre bir rezervasyon motoru edinmek.

Bunun dışında, daha fazla doğrudan rezervasyon alma çabalarınızı artırabilirsiniz. Doğrudan rezervasyonlarınızı web siteniz üzerinden artırmanın birçok yolu vardır. Web sitenizden yeterince doğrudan rezervasyon aldığınızda, OTA’lara bağımlılığınızı kademeli olarak azaltabilirsiniz.

5. İptal oranının düşürülmesi

Yüksek bir iptal oranı, oteller için önemli bir sorun noktasıdır. Ve dürüst olmak gerekirse, RevPAR’ınızı büyük ölçüde etkiler. RevPAR’ınızı kaydetmek için daha fazla iade edilmeyen rezervasyonunuz olabilir. Bu, iptal politikanıza herhangi bir değişiklik getirmeyecektir.

Yine de iade edilmeyen rezervasyonlar yaptırmak kesinlikle doluluk oranınızı artıracak ve otelinizdeki iptal oranını düşürecektir. Son dakika iptallerinizi azaltmak için bazı sağlam stratejilerimiz var. Bu stratejilerin sonuçları, otelinizin RevPAR’ı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır.

İkincil Stratejiler

Bu stratejilerin dışında, RevPAR’ınızı dolaylı olarak etkileyen belirli eylemler vardır. Bu stratejileri takip etmek gelirinizi de artıracaktır. Onların üzerinden geçelim.

1. Yan harcamalarınızı kaydedin

Oda masraflarınızı kolayca kontrol edebilir ve RevPAR’ınızı artırabilirsiniz.
Konaklama süresine göre oda fiyatlarını planlayın ,

2.Minimum Konaklama Süresi

Minimum Konaklama Süresini zorunlu kılmak, oda başına geliri artırmanın en etkili yolu olarak görülmeye devam ediyor. RevPAR doluluk yüzdesi ile doğru orantılı olduğundan bu strateji ile doluluk oranınızı kolayca artırabilirsiniz.Doluluk oranınızı artırmak için, konaklama süresi kısıtlamalarını aşağıdaki gibi kullanarak stratejiler uygulayabilirsiniz:
• Minimum konaklama süresi: Kısa süreli konaklamalı rezervasyonlar yerine uzun süreli konaklamaları kabul edin.
• Maksimum konaklama süresi: Yalnızca belirlenen maksimum konaklama geceleri için indirimli fiyatlarla rezervasyon yapın

3. Çevrimiçi incelemelerinizi yönetin

Tüm gezginlerin neredeyse yarısı, sadece çevrimiçi yorumları okuyarak bir otel odası rezervasyonu yapıyor. Bu nedenle, daha fazla misafir çekmek ve marka değerinizi oluşturmak için otelinizin çevrimiçi itibarına odaklanmanız önemlidir.
Otelinizin itibarının, otel geliriniz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu nedenle, her türden incelemeye yanıt vermeyi kaçırmamalısınız. (Özellikle olumsuz olanlar!) Yorumlara yanıtınız dakikleştiğinde, misafirleriniz otel markanıza güçlü bir güven duyar ve onlar tarafından seçilme şansınız artar.

4. Dijital pazarlama çabalarını artırın

Bugün, potansiyel kitleniz sizi farklı dijital platformlarda arıyor. Bu nedenle, misafirlerinizi bu platformlardan çekmek için sağlam bir çevrimiçi varlığa sahip olmanız gerekir. Dijital pazarlama stratejileriyle doğrudan rezervasyonunuzu artırabilirsiniz. Dahası, web sitenizin dönüşüm oranını artırır.

Çevrimiçi varlığınızı geliştirmek ve daha fazla rezervasyon almak için aşağıdaki dijital pazarlama stratejilerini deneyebilirsiniz:
• Sosyal medya ve videolar aracılığıyla etkileşim kurun
• OTA’larda ve meta arama motorlarında reklam verin
• Etkileyici pazarlamaya başlayın
• Çevrimiçi reklamlar yayınlayın
• E-posta pazarlamasını güçlendirin
• Web sitenizde düzenli blog yazın

5. Bağlılık programları ve tanıtın
Bağlılık programları yürütmek, doluluk oranınızı ve RevPAR’ı artırmak için kanıtlanmış bir strateji olabilir. Mevcut misafirleri markanıza bağlı kalmaya çeker ve yeni misafirleri de teşvik eder. Sadakat programlarının yalnızca misafirlerinize gerçek bir değer sağlayan ödüller sunduğunuzda işe yaradığını unutmamak önemlidir.

Mevcut misafirleriniz bu şekilde size geri dönecek ve diğer otel markaları yerine sizi seçecek.

Otel yatırım ve işletme danışmanı
Mehmet Ferman Dogan