Pandemide en çok hibeyi hangi ülke verdi?

COVID – 19 pandemisi sürecinde en fazla hibeyi hangi Avrupa Ülkesi verdi?

Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da teşvik edilen stratejiler arasında bir karşılaştırma yapan Tasarruf Bankaları Vakfı’nın (Funcas) verileri, geri ödemesiz hibelerde İspanya’nın diğer Avrupa ülkelerinden çok daha geç başladığını ve yetersiz kaldığını ortaya koydu.

Doğrudan yardımlarda esas ölçüt uğranılan gelir kaybı oranı olurken Almanya ve Fransa başı çekti.

İSPANYA GERİ KALDI MI?

COVID-19’un başlangıcından bu yana birçok şirketin mali durumu önemli ölçüde zayıfladı.

Bu durumu hafifletmek için, İspanya hükümeti 12 Mart’ta 7 milyar Euro’luk bir doğrudan yardım planını onaylamıştı.

İflaslar ve temerrütlerin çoğalması olasılığı ile karşı karşıya kalan hükümetler, doğrudan yardım ve yeniden finansman operasyonları uygulamaya koydu.

Amacı, şirketlerin mali kapasitelerini güçlendirmek ve böylelikle iflasın eşiğindeki birçok işletmeyi korumaya çalışmaktı.

Ancak farklı ülkeler tarafından desteklenen programlar önemli farklılıklar ortaya koyuyor.

ALMANYA HİBEDE LİDER

İtalya’da 11 milyar ve İspanya’da 7 milyar Euro’ya kıyasla, doğrudan yardımlarda Almanya 50 milyar ve Fransa 20.4 milyar Euro ile başı çekti.

Funcas Raporu’na göre Almanya firma başına maksimum 1.5 milyon Euro ile başı çekerken doğrudan yardımlarda esas ölçüt uğranılan gelir kaybı oranı oldu.

İspanya’da kaybedilen gelirin %20 ila %40’ına kadar firma maksimum 200 bin Euro olan hibeler, İtalya’da %20-60’ına (maksimum) 150 bin Euro, Fransa’daki küçük işletmelerde %100’üne kadar dahil maksimum 200 bin Euro oldu.

Kaynak: Turizmdatabank