Rus virologtan Türkiye’ye tatile gideceklere COVID-19 uyarısı

Rus virolog, Rus aşısı ile aşılananların Türkiye dahil istediği ülkede güvenli bir şekilde tatil yapabileceklerini söyledi.

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi viroloğu Viktor Zuyev, Dünya’ya yayılan yeni coronavirus türlerinin farklılığının yayılma hızı olduğunu, ancak COVID-19’a karşı Rus aşıları ile aşılananların seyahat etmekten korkmamaları gerektiğini belirtti.

Türkiye’de artan enfeksiyon tehdidi hakkındaki bilgileri analiz eden Zuyev, “Tüm bu türler daha bulaşıcıdır. Ne İngiltere ne de Güney Afrika türünün bulaşma hızında daha henüz bir fark bulunamadı” şeklinde konuştu.

“GİDİN, DİNLENİN VE EĞLENİN”

Rus virolog aynı zamanda Rusya’da geliştirilen tüm aşıların tespit edilen tüm mutasyonları “kapsadığını” vurguladı ve “Bizim aşımız bu mutasyonlardan koruyor. Eğer aşı yaptırdıysanız Türkiye dahil istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aşı olduysanız antikorlarınız var demektir. Bu yüzden gidin, dinlenin ve eğlenin” ifadelerini kullandı.

💉 CORONAVİRUSE KARŞI RUS AŞILARI

Rusya’da toplu aşılama ocak ayında başladı. Rusya’da koronavirüse karşı kaydı gerçekleştirilen üç aşı bulunuyor.

Sputnik V Aşısı

Bunlardan ilki olan Sputnik V, Gamaleya Merkezi ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından geliştirildi ve Dünya’da koronavirüse karşı kayıt ettirilen ilk aşı olarak kayıtlara geçti.

EpiVacCorona Aşısı

İkincisi aşı ise EpiVacCorona (EkiVakKorona) aşısı… Bu aşı ise Vektör Merkezi tarafından geliştirildi. Bu aşı özellikle 60 yaş üzerindeki insanlarda gösterdiği yüksek etkinlik oranları ile dikkat çekiyor.

KoviVac Aşısı

Üçüncü aşı ise KoviVac (KoviVak) isimli aşı. Bu aşı da geçtiğimiz günlerde paketleme işlemleri yapılarak kullanıma resmen sokuldu. KoviVak Rusya Bilimler Akademisi Çumakov Merkezi tarafından yapıldı. Bu aşı diğer ilk iki aşının tersine inaktif bir aşı olması ile dikkat çekiyor.

Kaynak: gazetemru.com