5 bin kişilik konserde Covid-19 bulaşmadığı tespit edildi

Avrupa’da covid-19’a karşı yapılan deneyler devam ediyor. İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen 5 bin kişilik rock konseri deneyinin sonuçları açıklandı.

Dünya üzerinde Hollanda, Almanya, Rusya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde Covid-19’un yayılma gücünü test etmek amacıyla yapılan benzer konser deneylerinin ardından bir deney de İspanya’dan geldi. Euronews.com’dan Kerem Congar’ın haberine göre Covid-19 salgınına rağmen sosyal mesafenin korunmadığı konser 27 Mart tarihinde gerçekleştirildi. Yetkililer yaptıkları açıklamada etkinlik sonrası koronavirüsün bulaştığına dair bir belirtiye rastlanmadığını duyurdu.

Palau Sant Jordi kapalı spor salonunda düzenlenen konser öncesi tüm seyirciler Covid-19 testinden geçirildi. Özel bir havalandırma sisteminin kullanıldığı mekanda tüm seyirciler FFP2 tarzı maskeler taktı tuvalet ve barların kullanımında ise bazı özel kurallara dikkat edilmesi istendi. Ancak seyirciler arası sosyal mesafe kuralına uyulmadı.

DOĞRU ÖNLEMLER ALINIRSA KALABALIK ETKİNLİKLERİN DÜZENLENMESİNDE BİR SAKINCA YOK!

Germans Trias i Pujol Hastanesi doktorlarından Josep Maria Llibre yaptığı açıklamada, bu konserle birlikte büyük bir Covid-19 deneyi yaptıklarını ve doğru önlemler alındığı taktirde bu tarz organizasyonların güvenli olduğunu ispatladıklarını açıkladı.

Llibre, “Konser esnasında Covid-19’un bulaştığına dair hiçbir belirtiye rastlamadık. Bu da zaten araştırmamızın hedefiydi. Maske kullanımı, iyi havalandırma ve Covid-19 testi yapıldığı taktirde buna benzer kalabalık etkinliklerin düzenlenmesinde bir sakınca bulunmuyor” dedi.

Rock grubu Love of Lesbians Twitter hesabından yaptığı açıklamada konsere katılan ve konserde emeği geçen herkese teşekkür ederken, Katalonya Özerk Bölgesi Kültür Bakanı Angels Ponsa, “Tüm dünyanın gözleri üzerimizdeydi. Herkes bize bunu nasıl başardığımızı soruyor” ifadelerini kullandı.

Konser kaynaklı olmayan 6 Covid-19 vakası tespit edildi

Yapılan açıklamada konserden 15 gün sonra etkinliğe katılan 6 kişide Covid-19 virüsü tespit edildiği, bunlardan 4’üne virüsün konserde bulaşmadığının kesinleştiği, diğer 2 vakanın kaynağının ise belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Araştırmacılar geçtiğimiz aralık ayında kapalı bir mekanda 500 kişinin katıldığı bir konser düzenlemiş, ve tüm seyirciler organizasyon öncesi Covid-19 testine sabit tutulmuştu. Yapılan araştırmalarda hiçbir seyircide koronavirüs izine rastlanmamıştı.

Hollanda’dan Yunanistan’a 200 kişilik tatil deneyi