Antalya’da 2021 turizm sezonu PCR Testi olmadan başladı

Almanya'da koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana en az 218 bin 519 kişi virüse yakalandı, 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

2021 turizm sezonu Antalya’da 15 mayıs Cumartesi 19 ülkeden gelen 81 uçak ile başladı. Pazar günü ise bu sayı 10 bine düşse de, Türkiye’nin PCR testini kaldırması riskli gruptaki birçok Doğu Avrupa ülkesinin yönünü Antalya’ya çevirmesine yetti. Dün Ukrayna’dan 30 Uçak ile yaklaşık 6 bin turist aşısız ve testsiz olarak Antalya’ya geldi.

2021 turizm sezonu ne zaman başlayacak” gibi soruların cevapları için 17 günlük kapanma süreci devam ederken gözler 17 mayıs sonrasına çevrilmişti. Turizm sektöründe normalleşme süreci ne zaman başlayacak? Turizmde eski günlere ne zaman dönülecek? Gibi soruların cevapları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Antalya 2021 turizm sezonu 15 mayıs itibarı ile 19 ülkeden gelen 15 binin üzerinde turist ile açtı. Pazar günüde bu sayı 10 bini buldu. Şimdilik gelenlerin çoğunluğunu Doğu Avrupa ülkeleri oluştursa da Alman turistler gelmeye başladı.

“Türbülansa girmiş uçağın iki kaptanı birbiriyle konuşmuyor ama düşüyoruz!”

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, iki günlük verileri değerlendirdiği yazısında zor günler geçiren turizm sektörünün iki önemli kurumunu temsil eden kişiler arasındaki husumeti “Türbülansa girmiş uçağın iki kaptanı birbiriyle konuşmuyor ama düşüyoruz!” diye özetlemiş.

İşte Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz‘un kendi blogunda yayınladığı “TESTSİZ İLK MİSAFİRLER BUGÜN GELİYOR” başlığı yazısı…

“Dün itibarı ile 2021 Turizm Sezonu Avrupa öncelikli olarak başladı. Dün Mayorka’ya 52 si Almanya’dan olmak üzere 87 uçuş gerçekleşirken, Girit çoğunluğu Almanya’dan 24 uçakla aylar sonra kapılarını tekrar turizme açtı. Aşı Pasaportunun mimarı olan Yunanistan’ın turistik Rodos adası 9 uçak ile adaya gelen misafirlerle bayram sevincine büründü. Henüz Rusya’dan turist alamayan Mısır’ın tatil bölgelerine dün yarısı Ukrayna’dan olmak üzere 41 uçak turist geldi. Antalya’ya ise dün 19 ülkeden 81 uçak ile 15.000 civarında misafir geldi.

Görünen o ki sıcakların başlaması ile insanların kendini bir yerlere atma arzusu tutulamayacak boyutlara gelmiş. Tatile çıkan turistler de bunun bedeli ne olursa olsun bu zor şartları göze almışlar. Mesela dün Mayorka’ya uçan 15.000 turist henüz geçen hafta istisnai süreci sonlandıran ve vaka sayılarında önemli bir düşüş kaydeden İspanya’nın tatil bölgeleri de dahil kısıtlamaları sürdürdüklerini bilerek uçağa bindiler.

Kısıtlamaların bazıları şöyle:

-Seyahatten 72 saat önce negatif PCR test alınacak.

-Misafirler seyahatten en geç 48 önce İspanya’nın resmi ‘Spain Travel Healt-Portal’ ine kayıt yaptırarak, ülkeye girişte oradan elde ettikleri, QR kodunu yetkililere ibraz edecekler.

-Havalimanı girişinde ateş ölçümünde 37,5 üzerindeki vakalara tıbbı müdahale yapılacak.

-Bölgelere göre akşam, gece sokağa çıkma saatleri değişiyor.

-İstisnasız her bölgede ve açık havada maske takma zorunluluğu var.

-1,5 metrelik mesafenin korunması denetleniyor.

-Kültürel etkinlikler kısıtlı kapasite ile mümkün.

-Restoranlar gece kapalı.

-Dükkanlar sadece hafta arası sınırlı kapasite 21.00 e kadar açık.

-Mayorka’nın meşhur parti bölgesi Ballermann gece kapalı ve partiler yasak.

Bence bunları bilen turist aslında sadece aylardır içinde bulunduğu kapalı ortamdan bir an önce kurtulup, sadece kendini güneşin ve denizin kollarına bırakmak istiyor.

Sezonun başlaması ile turizmin gündemi hızlandı ve birkaç önemli gelişmeyi çok kısa bir sürede yaşadık. Bunlara dair kişisel görüşlerimi çok kısa ve net olarak özetlemek istiyorum.

TÜRSAB- BAKANLIK NEYİ ALIP VEREMİYOR?

Evet hepimizin malumu ayyuka çıkan TÜRSAB-Bakanlık diyalogsuzluğu artık turizme zarar verecek boyutlara ulaştı. TÜRSAB Başkanı bir çok hayati konuda TÜRSAB’ın devre dışı bırakıldığını yüksek tondan haykırırken, Bakanlık bu konuda ne bir yorum, ne bir cevap veriyor. Bu durumda düğüm, kördüğüm haline geliyor. Böyle bir dönemde ülke turizminin en önemli iki paydaşının birbiri ile diyaloğu yok ve sürekli tek taraflı birtakım kararlar alınıyor ve uygulamadaki sorunlar son reklam filmi skandalındaki gibi ülke genelinde infial yaratıyor. Türbülansa girmiş uçağın iki kaptanı birbiri ile konuşmuyor gibi bir şey bu.

Eee ama düşüyoruz…

Halk gerçekten turizme ’Tu Kaka” şeklinde bakmaya başladı. Bu uygulamalar yerel halkı üzecek, kızdıracak, zora sokacak şekilde değil, onu mutlu edecek sonuç verecek şekilde düzenlenmeli. Turizm din, dil, ırk ayırımı yapmayan bir barış projesidir. Halkın turiste bakışını bu çerçevede değerlendirmeliyiz. Umarım bu tatsız durum bir an önce kapanır ve her iki kurumda en kısa zamanda profesyonelliğinin gereği olarak kişisel çekişmelerden sıyrılıp ülke menfaati için büyük önem taşıyan ana gündeme konsantre olurlar.

MASKELİ REKLAM SKANDALI

Yaşanan ‘aşılandık’ maskeleri olayını biliyorsunuz. Bu tarz önemli ve stratejik kararlarda daha geniş bir katılım ve fikir alıp verme hatayı en aza indiriyor. Bunu herhalde benim kadar bu işlere imza atan herkes yaşamış ve test etmiştir. Maalesef genelde eşeğin kuyruğunu kimseye sormadan kesmeyi tercih ediyoruz. Eminim, bu kararın sahipleri karar verirken ülke tanıtımına konsantre olmuş ve işin rahatsızlık verebilecek boyutunu gözden kaçırmışlardır. Ama çoğunlukla olaylara dışarıdan bakmayı pas geçiyoruz. Artık dünyada bu tarz tanıtımlarda etik, çevre ve sosyal boyutunu tartışan gruplardan da fikir alınıyor. Yoksa yolda teker patlıyor. Ben en az bunun kadar rahatsızlık veren işin bir diğer boyutuna değinmek istiyorum: bu konu birkaç gün önce sosyal medya üzerinden milyonlarca kişiye ulaşıp, halkta böylesine büyük bir infial yaratmasına rağmen, şu ana kadar hiçbir yetkili herhangi bir açıklama yapma gereği duymadı. Oysa ‘özür dileriz, gözümüzden kaçmış, niyetimiz kesinlikle bu değildi’ denmesi çok mu zor? Bu yapılmayınca kırgınlıklar, kızgınlıklara ardından turizmden nefrete dönüşüyor.

Bir özür, bu hatadan ders alındığını ve bundan sonra dikkat edileceğini gösterir. Hadi bakalım günah keçisi olacak bir cesur yürek çıksın…

BUGÜN 30 UÇAK İLE TESTSİZ VE AŞISIZ UKRAYNALI 6 BİN TURİST ANTALYA’YA GELİYOR

Turizm bizim için çok önemli ve biz turizmcilerin bu zor şartlara daha fazla dayanma gücümüz yok. Ancak bu kadar sıkıntıya katlanıp, bu kadar sabır gösterip sağlığı ve güvenliği bu kadar ön plana çıkardığımız ve hatta evden çıkamadığımız bugün de neden bazı ülkelerden turistlerin 20 dolarlık testi yapmadan gelmelerini kabul ettik anlamıyorum. Bugün Ukrayna’dan 30 Uçak ile yaklaşık 6.000 Ukraynalı turist Antalya’ya geliyor. Hoş gelsinler, ancak hiçbiri aşı olmamış ve test yaptırmayacak. Oysa Ukrayna’daki korona karnesi çok kötü. Bugün itibarı ile Ukrayna’daki vaka sayısı 2 milyon 200 bin ve Koronadan ölenler 50 bine yaklaştı. İki doz aşı yaptıran kişi sayısı ise sadece 13.661. Gerek vaka ve ölüm sayısının yüksekliği, gerek aşılanmadaki yok denecek kadar düşük rakamlar Ukrayna’nın da korona sürecindeki mücadelesinin zor geçtiğini gösteriyor. Haliyle test yaptırmaları hem gittikleri ülkeler hem kendi halkı için çok önemli. O yüzden dünyanın her yerine de ancak test yaparak gidebiliyorlar. Mesela bugün Mısır’ a giden Ukraynalı turistler test ile giriş yapabilecekler. Biz test şartı getirirsek turist kaybı yaşayacağımızdan mı endişe ediyoruz acaba? 16 milyon turist kaybetmişiz, bu yüzden gelmeyecek birkaç yüz bin bizim yaramızı zaten saramaz. Ayrıca bugün vakaların çok düştüğü ve aşılanmanın çok hızlı ilerlediği Almanya’dan gelen 9 uçak dolusu misafir PCR test yaptırmak zorunda. Bu tezat pek anlaşılır gibi değil.

Dünyada şu an seyahat etmenin iki önemli kriteri var;
1. Ya aşı,
2. Ya negatif PCR testi.

  • Bugün planlamaya göre 10.000 civarında turist Antalya’ya geliyor.
  • Tabloda gördüğünüz gibi Avrupa kısmı zayıf. Ukrayna’nın başını çektiği gelişlerde genellikle doğu Avrupa ülkeleri mevcut.
  • Henüz Rusya yok. Geçen sene 16 mayısı hatırlıyor musunuz? Ne gelen ne giden tek bir insan vardı.
  • “Kötünün iyisi” diyelim ve başından beri üzerinde durduğumuz ‘sağlıklı ve güvenli’ turizm olgusunu el ele birliği ile pekiştirelim…