Rusya uçuşları başlatmak için hangi şartı bekliyor?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turist gelişi konusunda hem Rusya hem de Avrupa ülkeleriyle görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki hafta da çok yoğun görüşmelerimiz olacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya ile ilgili beklenen karar konusunda da ilk kez vaka sayısına dayanan bir açıklama yaptı.

Ülkelerin günlük koronavirüs vaka sayılarını değil, 2 haftalık ortalamayı dikkate aldığını vurgulayan Ersoy; Rusya ile görüşmelerde turist gelişi için vaka sayılarında bir sınırın belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“BİR ŞEYİ KONUŞABİLMEMİZ İÇİN…”

Turksrus.com’un haberine göre bu açıklama sonrası, Rusya’nın Türkiye ile uçuşları normale döndürmek için Türkiye’deki vaka sayılarının iki haftalık ortalamasının 5 binin altına düşmesini beklediği yorumları güçlendi.

Turizm sektörü temsilcileri bu durumda Rusya’nın uçuş yasaklarının 1 Haziran’da kaldırmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı.