Rusların yaz sezonu için yurt dışı seyahat tercihleri açıklandı

Rus seyahat servisi Tutu.ru araştırmalarının sonuçları, yaz döneminde Moskova’dan hangi yurt dışı destinasyonlarına uçak biletlerine ilgi olduğunu gösterdi.

Rus seyahat servisi Tutu.ru araştırmalarının sonuçlarına göre Rusya’nın başkenti Moskova’da Mayıs ayında yaz dönemi için uçak bileti taleplerinin yaklaşık dörtte biri (yüzde 24’ü) yurt dışı destinasyonları için olurken; yüzde 76’sı ise Rusya sınırlarındaki destinasyonlara ait.

Yaz döneminde Moskova merkezli seyahatler için en çok talep gören ülkeler arasında Özbekistan, Kırgızistan, Ermenistan, Azerbaycan, Tacikistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Moldova ve Ukrayna gibi komşu ülkeler bulunurken, Moskova’dan uçak bileti aramalarının yaklaşık yüzde 70’i bu ülkelere yapıldı.

İLK 20’DE YER ALAN ÜLKELER

Yurt dışı destinasyonları arasında yaz döneminde uçak bileti aramalarında ilk 20’de Türkiye, Yunanistan, Gürcistan, Mısır, Bulgaristan, Kıbrıs, Karadağ, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve ABD gibi ülkeler yer aldı.

POPÜLER YURT İÇİ DESTİNASYONLAR

Yurt dışı uçuşlarının kısıtlanmasıyla iç turizme yönelmek zorunda kalan Rusların iç hatlarda en çok aradığı uçak biletlerinin Simferopol, Sochi, Anapa, St. Petersburg, Gelendzhik, Kaliningrad ve Krasnodar olduğu belirtilen Tutu.ru araştırmasında, aynı zamanda Dağıstan Mahaçkale, Mineralnye Vody ve Rostov-na-Donu yer alıyor.

Bununla birlikte Rusya’nın ilk 20 yurt içi destinasyonu arasında Kazan, Novosibirsk, Ufa, Ekaterinburg, Omsk, Krasnoyarsk, Volgograd, İrkutsk ve Saratov gibi şehirler de bulunuyor.

Hava trafiğine açık olan yurt dışı destinasyonlarına yaz dönemi için bilet fiyatlarının arttığını belirten uzmanlar, öte yandan Mayıs ayında Moskova’dan diğer Rus şehirlerine yaz sezonu için uçak bileti fiyatlarının 2019’a göre yüzde 23.5 oranında düştüğünü kaydetti.

Kaynak: gazetemru.com