Dijital göçmenler ile hedef: 2.5 milyon turist, 5 milyar Dolar gelir

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un turizm alanındaki hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Global Tourism Forum Bodrum Zirvesi kapsamında, küresel siyasetin ve turizmin önemli isimleri COVID – 19 sürecinde sektörün durumunu konuşmak için bir araya geldi.

Etkinliğin ilk oturumunda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan konuşmalarını gerçekleştirdi.

PANDEMİDE NÜFUSU 3’E KATLANDI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, konuşmasında pandemi döneminde Bodrum’un nüfusunun 3’e katlandığını belirterek yeni koşullara adapte olarak turizmi 12 ay boyunca sürdürmek istediklerini söyledi.

Aras, “Hedefimiz alt yapıyı güçlendirerek yıl boyunca Bodrum’da turizmi canlı tutmak. 2.5 milyon turist ve 5 milyar dolarlık bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre “Bodrum’u Dünya’nın mavi Davos’u haline getirmek istiyoruz” diyen Aras, konuşmasında şunları söyledi:

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

BODRUM’UN YENİ HEDEF KİTLESİ: DİJİTAL GÖÇMENLER

“Muğla en eski yerleşim yerlerinden biridir. Kendine özgü özellikleri ile hem iç hem dış turizmin en önemli, ilgi çekici destinasyonu olmuştur. Dünya’daki cennet olarak bilinir. Hem ekonomik hem sosyal alanda turizm sektörünün etkilerini hissediyoruz. Turizm gelirleri Türkiye’de en önemli öncelikli alanlardan birisi olmuştur. Küresel salgın turizm sektörünün gidişatını ciddi anlamda değiştirdi. İnsanlar işletmelerini, çalışmalarını dijital göç üzerinden yönlendiriyorlar. 17 milyondan fazla çalışan dijital göçmen olarak biliniyor.

“BODRUM GÜVENLİ BİR TATİL YAPMANIN MERKEZİ OLACAK”

Dijital göçmenler hayatımızda daha fazla yer alacak buna da yeni normal diyoruz. İş dünyasının aktörleri artık dijital göçmenler olarak biliniyorlar. Türkiye özellikle Bodrum da kültürel zenginlik, ev sahipliği ile bu alanda yer almak istiyor. Dijital göçmenlerin burada ağırlanması bizim için önemli olacak. Bu da devlet prosedürlerinin kolaylaşması ile gerçekleşecek. Bu yeni normal sayesinde hem dijital göçebelerin ihtiyaçları karşılanacak hem de ziyaretçiler için önemli imkanlar sağlanacak. Burada bir geçiş süreci var. Bu süreç sayesinde Bodrum insanlarının beklentilerini sağlayacak. İnsanlar, kalabalık şehirlerden uzaklaşmış olacak. Bodrum güvenli bir tatil yapmanın merkezi olacak. Hastaneleriyle, gelişmiş altyapısıyla, seyahat güvencesiyle imkanlarını genişletecek.

“PANDEMİ İLE BODRUM’UN NÜFUSU 3’E KATLANDI”

Pandemi ile Bodrum’un nüfusu üçe katlandı. Burada amacımız bu yeni koşullara adapte olmak, turizmi Bodrum’da 12 ay boyunca sürdürmek. 2.5 milyonluk turist ve 5 milyar dolar turizm geliri hedefini tutturmayı hedefliyoruz. Bodrum’un kendine özgü bir kimliği dokusu var. Bodrum’daki herkesin istediği şekilde hayatını sürdürme imkanı var. Kimse toplumun dışına itilmez.

“HEM YATIRIMCILARI HEM TURİSTLERİ BODRUM’A ÇEKMEK İSTİYORUZ”

Farklılıklara saygı vardır. Özellikle Avrupa kökenli turistler modern değerleri tecrübe etme şansı buluyorlar. Bodrum’u örnek bir şehir haline getirmek istiyoruz. Mutfağı ile tarımsal turizmi ile evrensel değerlere saygı duyan insanlarıyla bunu yapmak istiyoruz. Bodrum’u ekonomik kalkınmanın olduğu bir merkez haline getirmek istiyoruz.

“ZİHNİNİZDE TÜRKİYE KALBİNİZDE BODRUM OLSUN”

Küreselleşmenin ve yerelleşmenin merkezi haline gelecek. Bodrum ciddi döviz yaratan yerlerden biri. Hem yatırımcıları hem turistleri Bodrum’a çekmek istiyoruz. Bodrum’u “Dünya’nın Mavi Davos’u” haline getirmek istiyoruz. Zihninizde Türkiye kalbinizde Bodrum olsun.”