Karayolu yolcu taşımacılığında yeni tavan fiyatlar belli oldu

Karayolu taşımacılığı taban/tavan fiyatlarında yeni düzenlemeye gidildi. Yeni tavan fiyatlar 3 ay süreyle geçerli olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki tavan ücretlerde düzenlemeye gitti. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ, karayoluyla tarifeli yolcu taşımacılığı faaliyeti yapmaya yetkili olan B1 ve D1 yetki belgesi sahibi işletmecileri kapsıyor.

Havalimanlarından şehir merkezine yapılan tarifeli yolcu taşımaları ise kapsam dışında tutulmuş durumda.

Habertürk Gazetesi’nde yer alan habere göre tebliğ ile, pandemide uygulanan tedbirlerin ve yolcu taşımacılığındaki kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması sonrasındaki yolcu potansiyelinin ciddi oranda artacağı göz önünde bulundurularak; yolcu bilet ücretlerinde fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yol mesafesine göre belirlenen ve Katma Değer Vergisi (KDV) dahil olan yeni ücretlerde en düşük tutar 84 TL iken, en yüksek tutar ise 441 TL olarak belirlendi.

14/5/2020 tarihli ve 31127 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban/Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ’de ise, en düşük fiyat 100 TL iken, en yüksek tutar ise 500 TL seviyesindeydi.

14 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve üç ay süreyle uygulanacak yeni taban / tavan ücret tarifesi şu şekilde:

DÜZELTME
14/7/2021 tarihli ve 31541 2. Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de aslına uygun olarak yayımlanan, Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğin EK-1’inin on birinci satırında yer alan “351” ibaresi “401” şeklinde değiştirilerek düzeltilmiştir.

 

DÜZELTME: Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ ile İlgili

DÜZELTME
14/7/2021 tarihli ve 31541 2. Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de aslına uygun olarak yayımlanan, Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğin EK-1’inin on birinci satırında yer alan “351” ibaresi “401” şeklinde değiştirilerek düzeltilmiştir.