“Kapalı otel turizmi” uygulaması sona eriyor

Ercan Havalimanı için yeni gelişme
KKTC Ercan Havalimanı

Last Updated on 28 Temmuz 2021 by Turizm Günlüğü

Kuzey Kıbrıs’ta “kapalı otel turizmi” uygulaması kalkıyor. İşte Kuzey Kıbrıs’a girişlerde uygulanacak yeni kurallar…

Kuzey Kıbrıs’ta Nisan ayından bu yana yürürlükte olan “kapalı otel turizmi” uygulaması, 10 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yapılamayacak.

Bu karar sonrasında yeni uygulama kapsamında Kuzey Kıbrıs’a girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi.

Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanların (ülke vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak.

Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı, sonucu negatif olan PCR sonucu ve 5-7 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapabilecek.

Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 10 gün karantinaya tabi tutulacak.

Türkiye turuncu kategoride yer alıyor.

Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Kovid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.

Gri renkteki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabilecek