Rixos işçisi mahsur kaldı

Foto Kaynak: ST Endüstri Medya

Kazakistan’ın Aktau kentinde Rixos Otel’in inşaatında çalışan inşaat işçileri ülkelerine geri dönmek için bir aydır bekliyor. Sembol İnşaat’ın taşeron firması BBR İnşaat’ta çalışan yaklaşık 150 işçi ve farklı firmalardan işçiler Türkiye’ye dönemiyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nin köşe yazarlarından Olcay Büyüktaş’ın İnşaat – Sen Yurt Dışı Koordinasyonu’ndan aktardığı bilgilere göre, Kazakistan’ın Aktau kentinde Rixos Otel’in inşaatında çalışan inşaat işçileri ülkelerine geri dönmek için bir aydır bekledi.

Yüklenici firma Sembol İnşaat’ın taşeron firması BBR İnşaat’ta çalışan yaklaşık 500 işçi ve farklı firmalardan işçiler Türkiye’ye dönemedi.

Ardından ülkeye gelebilen 350 civarı işçi, hukuki işlemleri başlatmak üzere çalışmalar başladı. Ancak hâlâ yüzlerce işçi ülkeye dönmeyi bekliyor.

AÇIKLAMA YOK

Kazakistan devletiyle Sembol İnşaat arasında yaşanan vize uzatma sorunundan kaynaklı olarak işçiler şantiyede mahsur kaldılar.

Sendikalarına ulaşan işçiler, gelen işçilerin vizelerine öncelik tanındığını ancak giden işçilerin işlemlerinin sarkıtılması sebebiyle Kazakistan’da mahsur kaldıklarını anlatıyor. Vize ihlali yaptıkları gerekçesiyle Kazakistan devleti tarafından mahkemeye çıkarılan işçiler, çıkış vizelerinin bir an önce verilmesini istiyor.

Ne Sembol İnşaat ne BBR İnşaat ne de Rixos Otel projesi için işçileri Kazakistan’a götüren firmalar, işçilere net bir açıklama yapıyor.

İşçiler şantiyede bir araya gelmek istediklerinde, seslerini duyurmak istediklerinde ise Kazakistan polisi ile yüz yüze bırakılıyor.

İnşaat-Sen’e ulaşan işçilerin yaşadıkları sorunlar sadece bunlarla sınırlı değil. İşçiler, küçük konteynırlarda en az 6 kişi kaldıklarını, yemeklerinin kötü olduğunu, hastalanan işçilerle kimsenin ilgilenmediğini ancak kendi imkânları ile hastanelere gittiğini anlatıyor.

Öte yandan hastalandığı için işten ayrılmak zorunda kalan işçilerin “size masraf yaptık” denilerek maaşlarından kesinti yapıldığı, kesinti olmasın diye işçilerin zor koşullarda işe devam ettiğini anlattılar.

—O—

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Olcay Büyüktaş’ın “Rixos işçisi mahsur kaldı” başlıklı yazısının tamamını okumak için tıklayınız