Ülkeleri renk kodlarına göre kategoriye ayırdı… Türkiye turuncu kategoride…

Foto Kaynak: turizmgunlugu.com

Last Updated on 13 Ağustos 2021 by Turizm Günlüğü

Kuzey Kıbrıs’ta COVID – 19 tedbirleri kapsamında “Adapass” sistemi devreye giriyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Covid-19 ile mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği işletmelere giriş yapacak kişilerin test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak

“ADAPASS” SİSTEMİ DEVREYE GİRECEK

Kuzey Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesince alınan ilave Covid-19 tedbir kararları uygulanacak.

Buna göre, “Adapass” isimli sistem devreye girecek. Belirlenen mekanlara/aktivitelere giriş yapmadan önce kişilerin aşı belgesi üzerindeki QR kod, Adapass sisteminden sorgulanacak.

“ÜLKELER RENK KODLARINA GÖRE KATEGORİYE AYRILDI”

Kuzey Kıbrıs’a girişlerde ülkeler renk kodlarına göre kategoriye ayrılarak yeni kriterler belirlendi. Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı kategorideki ülkelerde bulunanların (Kuzey Kıbrıs vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak.

Kırmızı kategorideki ülkelerden gelenler, Covid-19 aşısı olup olmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı PCR sonucunun negatif çıkması ve 5-7 gün karantina şartıyla ülkeye girebilecek.

Turuncu kategorideki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek. Aşısızlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler 5 gün karantinaya tabi tutulacak.

Türkiye, turuncu kategoride yer alıyor.

Yeşil kategorideki ülkelerden gelen, aşılı veya daha önce Covid-19 geçirmiş kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak. Aşısızlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.

Gri kategorideki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartıyla ülkeye girebilecek.