Pegasus’ta tazminatsız işten çıkarma

Last Updated on 13 Ağustos 2021 by Turizm Günlüğü

Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenen 11 işçi daha Sabancı Holding’e ait Pegasus Hava Yolları’ndan tazminatsız kovuldu. Kovulan işçi sayısı 51’e yükseldi.

Pegasus hava yolu şirketinin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan şubesinde Nakliyat-İş sendikasında örgütlenen işçiler birer birer tazminatsız kovuluyor.

1 Temmuz’da işten çıkarma yasağının bitmesinin hemen ardından 40 işçiyi kovan şirket yeni tespit ettiği sendika üyesi 11 çalışanını da dün işten çıkardı. İşçiler ise haklı mücadeleleri için sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Birgün Gazetesi’nden Deniz Güngör’ün haberine göre; sendikalı olarak işe iade talebiyle direnen işçilerden Barış Turan “Firma yine genel merkez önüne gelerek eylem yapmamızdan korkuyor. Bu barikatın sebebinin bu olduğunu biliyoruz” dedi.

Nakliyat-İş ile beraber örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini de belirten Turan, haklarını alana kadar haklı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Tazminatsız kovulan Mahmut Güzeller ise “Sendika ile örgütlendikten sonra işten çıkarılacağımızı biliyorduk, sürpriz olmadı” diye konuştu.

MOBBING SADECE SENDİKALIYA

İşyerinde sendikalı çalışanlara karşı baskı ve mobbing olduğunu aktaran Güzeller, “Sendikaya üye olduktan sonra orta ve üst düzey yöneticiler bize tavır alarak bizi itibarsızlaştırılmaya çalıştılar” dedi.

İşten çıkarılmadan önce 2 Temmuz’da kovulan arkadaşlarına destek verdiklerini belirten Güzeller, “Arkadaşlarımıza verdiğimiz destek işverenin gözüne battı. İşten çıkarılmayı bekliyorduk, sürpriz olmadı” ifadelerini kullandı.

Güzeller, işyerinde yapılan haksızlıkların son bulması için sendikal örgütlenmeyi teşvik ettiklerini aktardı. “Sendikalı olduktan sonra işyerinde söylediklerimiz karşı taraf için bir anlam ifade etmemeye başlamıştı” diye konuşan Güzeller, “İzin istediğimizde veremiyoruz deniyordu. Ancak, sendikalı olmayan ekip sorumluları böyle bir problem yaşamıyordu” ifadelerini kullandı.