ABD’den ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ uyarısı

Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Deposit Photos...

ABD Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının arttığı Türkiye’ye ilişkin seyahat uyarısı yayınladı. Uyarıda “Covid-19 ve terör riski nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmeyin” denildi.

Önceki uyarıda, “Seviye 3: Seyahati gözden geçirin” listesinde bulunan Türkiye, “Seviye 4: Seyahat etmeyin” listesine alındı.

Türkiye, “Seviye 4: Seyahat etmeyin” listesine alındı

Seyahat uyarısının yapıldığı açıklamada: “__Covid-19 nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmeyin. Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahat ederken daha dikkatli olun. Bazı bölgelerde risk arttı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Covid-19 nedeniyle Türkiye için 4. Düzey Seyahat Sağlık Bildirimi yayınladı ve bu, ülkede çok yüksek düzeyde Covid-19 olduğunu gösteriyor.” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz hafta Aruba, Esvatini, Fransa, Fransız Polinezyası, İzlanda, İsrail, Laos ve Tayland’ı da “tüm seyahatlerden kaçının” tavsiyesinin verildiği yüksek riskli ülkeler listesine dahil etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı koronavirüs salgını sebebiyle aralarında Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Ukrayna, Macaristan, Rusya gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 61 ülke için geçtiğimiz haziran ayında seyahat etmeyin uyarısını bir basamak düşürerek seyahatinizi gözden geçirin olarak değiştirmişti.

ALMANYA DA SEYAHAT UYARISI YAPMIŞTI

Almanya da artan vakalar nedeniyle geçtiğimiz hafta Türkiye’yi yüksek riskli bölgeler listesine dahil etmişti.

Almanya’nın salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu kurumu Robert Koch Enstitüsü güncellediği listesinde, Covid-19 vaka sayılarındaki büyük artış nedeniyle Türkiye ile birlikte ABD, İsrail, Vietnam, Kenya ve Karadağ’ı yüksek riskli bölgeler listesine almıştı.