Yurt içi uçuşlarda PCR testi zorunluluğu başlıyor

Havalimanı PCR test merkezi

Türk Hava Yolları (THY) ile Lufthansanın ortak kuruluşu SunExpress, iç hat uçuşlarında HES kodu üzerinden belge zorunluluğu getirdiğini duyurdu.

Sunexpress’in 6 Eylül itibarıyla iç hatta seyahat edecek yolcuların, HES kodu üzerinden istenecek aşı sertifikası, iyileşme belgesi ve negatif PCR testi sonucundan birini sunmalarının zorunlu olacağını duyurduğu açıklama şöyle:

“6 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Türkiye içindeki iç hat uçuşlarımızda seyahat edecek olan aşı olmamış veya daha önce Covid-19 geçirmemiş yolcularımızın, kalkıştan önceki son 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunlu hale gelecektir. Yolcularımız, HES kodu üzerinden aşı sertifikası, iyileşme belgesi, en fazla 48 saatlik negatif PCR testi sonucu belgelerinden birisini sunması zorunludur. PCR testi, devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilecektir.

Yolcuların Covid-19 ile ilgili sağlık bilgileri HES kodları üzerinden kontrol edilecektir. HES kodunuzu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz.”

Türkiye’de PCR testi zorunluluğu 6 Eylül’de başlıyor