Güral: Bu şartlarda 30 milyon hedefine ulaşmak biraz şaibeli olur

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, turizm sektöründe konaklama hizmetine uygulanan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesinin sektör için can suyu olduğunu söyledi. Güral bu desteğin uzatılmasını beklediklerini dile getirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Kovid-19 salgını sürecinde turizm sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Gür, turizm sektörünün yaz sezonunu nasıl geçirdiğine dair yaptığı değerlendirmede, 2021 için yaklaşık 30 milyon ziyaretçi beklentisi olduğunu fakat salgının seyri dolayısıyla beklentilerin karşılanamadığını söyledi.

“BU ŞARTLARDA 30 MİLYON HEDEFİNE ULAŞMAK BİRAZ ŞAİBELİ OLUR”

Sektör genelinde çalışanların da aşılanmasının turistler açısından olumlu etki yarattığını aktaran Gür, “Bazı yurt dışındaki ülkelerdeki vaka artışları da turistlerin bize gelmesini olumsuz etkiledi. Bu şartlarda 30 milyon hedefine ulaşmak biraz şaibeli olur.” dedi.

“BİZİM KIRMIZI LİSTEDE OLMAMIZ KAFADA SORU İŞARETLERİ YARATIYOR”

İngiltere ve Fransa’nın Türkiye’yi seyahatlerde kırmızı listeye almasına da değinen Gür, “Yunanistan’a ve Mısır’a bakıyorsunuz orada da vakalar var, bizden farklı bir tablosu yok gibi. Mısır’ın o listede olmayıp bizim kırmızı listede olmamız kafada soru işaretleri yaratıyor.” ifadelerini kullandı.

“VERGİNİN %8’DEN %1’E İNMESİ DE SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ BİR CAN SUYU OLDU”

Kısa çalışma ödeneğinin yanında vergi kolaylığının da önemli desteklerden biri olduğunu söyleyen Gür, verginin yüzde 8’den yüzde 1’e inmesinin de sektör için önemli bir can suyu olduğunu kaydetti.

Gür konuşmasına şu cümlelerle devam etti:

“Eylül ayı itibariyle bu (vergi indirimi) bitiyor, bizim beklentimiz bunun uzaması yönündeydi, bu talebimizi de ilettik. Umarım devletimiz yine sesimizi duyar ve yine bir düzenleme gelir. Çünkü dediğim gibi 30 milyonluk bir turist girişi hedefimiz vardı. Şu anda 12 milyon kişi geldi. Bakanlık verilerine göre, Ağustos ayını da eklersek yaklaşık 15 milyon, yani hedefin yarısına ulaşmış olacağız.

“AYAKTA DURMAYA ÇALIŞAN VE CAN ÇEKİŞEN ÇOK İŞLETMELERİMİZ VAR”

Şu anda ayakta durmaya çalışan ve can çekişen çok işletmelerimiz var. Bu yüzden bu desteklerin devam etmesi çok önemli. Kredi borcu olan da çok tesis var. Bu kredilerin yapılandırılması, Bankalar Birliği ile yapılacak görüşmeler önem arz ediyor. Bu taleplerin hepsi Ankara’ya iletildi. Umarız ki iyi sonuçlanır.”